Kакто християнската традиция повелява, трябва постепенно преминаване от смесен режим на хранене към растителен, вегетариански модел на хранене. Виждате колко плавно, колко мъдро и колко здравословно е постъпвано, защото рязката смяна на модела на хранене обикновено е стрес за организма на човека. Това каза Проф. Донка Байкова, ръководител катедра „Превантивна медицина” във Факултет по Обществено здраво на Медицински университет – София, в интервю за Агенция „Фокус”. „При започване на пост, първата седмица се изключва месото – Месни заговезни, следващата седмица се позволява да се консумират яйца и млечни продукти и след това вече следва изключване на всички животински храни” посочи проф. Байкова.
„По същият начин би трябвало и постепенно да включваме по начина, по който сме изключвали съответните храни, от които сме се лишавали дълъг период от време. В конкретния случай най-напред се включват млечните продукти, след това яйцата, заедно с тях във всеки хранителен прием по един представител от отделните групи животински храни, които не са били консумирани. Ето защо чак на обяд трябва да включим месото, гарнирано обаче с леки зеленчукови добавки. Би било стрес за организма, ако се нахвърлим още в 12.00 часа след църквата към пържолата или към агнешкото” добави проф. Байкова.
По думите ѝ липсата на плавен преход може сериозно да претовари храносмилателната система на организма. „Всеки орган в човешкото тяло, поставен в режим на свръх работа, рискува да отключи здравен проблем, в случая някакво остро възпаление на храносмилателните жлези, било то гастрит, ентероколит, не дай си Боже панктреатит, който протича много рисково за живота” допълни проф. Байкова.