Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Таня Андреева отрича, че повече няма да има лекари в линейките

06 февруари 2014, 09:29 часа • 31439 прочитания

Министърът на здравеопазването Таня Андреева категорично отрече, че повече няма да има лекари в екипите за спешна медицинска помощ, които се отзовават с линейки на повиквания.

Още: Трета жена постъпи в "Пирогов" заради ботокс

Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите

"Никой не е казал, че само фелдшери ще има в линейките. Обясни се в кои случаи лекарските асистенти и парамедиците ще бъдат изпращани, и в кои случаи ще ходят лекари. Никой не е казал, че лекарите излизат от линейките", каза Андреева в сутрешния блок на Нова телевизия.

Здравният министър поясни, че част от реформата предвижда въвеждане на телемедицината, при която особено "за по-леки случаи като повишено кръвно налягане, което трябва да се измери и да се дадат някакви медикаменти, спокойно може отиде и лекарския асистент, който да го направи под ръководството на лекар".

На въпрос защо по време на грипна епидемия се бият ваксини и защо държавата не поема отговорност за деца, пострадали от ваксини, след като задължава родителите да ваксинират деца, д-р Андреева заяви: „Ваксина се поставя само на клинично здраво дете и никой не би си позволил компромиса да направи обратното. Световната практика показва, че много от заболяванията, причиняващи смърт са ликвидирани благодарение на ваксините”.

Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист

Още: Пак след поставяне на ботокс: Приеха втора жена в „Пирогов“

По повод липсващите лекарства за онкоболните здравният министър коментира: „Големият проблем на липси на пазара, дори на медикаменти, които се внасят е паралелния износ - внасят се медикаменти от други страни за българския пазар, след това фирмите ги изнасят, за да ги продаде отново в други страни, където цените са по-високи. От това, разбира се, фирмите генерират по-големи печалби”.

Министър Андреева припомни, че има предложение в закона за лекарствените продукти за уведомяване и разрешителен период, така че държавата да осигури на пазара друг вид лекарствен продукт за дадено заболяване. „Така че дефицитите не са по причина на политиката на здравното министерство, а заради фармацевтичния бизнес”, добяви тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес