Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стопанската камара е срещу увеличението на лекарските заплати

16 юли 2012, 15:55 часа • 7128 прочитания

Увеличението на началните основни заплати и допълнителните възнаграждения в системата на здравеопазването е наложително и е една от мерките за задържане на медицинските специалисти и за мотивиране на младите и новопостъпилите кадри, предаде БГНЕС.

Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София

Още: Проф. Андрей Чобанов: Наркотиците действат най-вече на състоянието на личността и се стига до пълен упадък

Това се казва в позиция на БСК във връзка с преговорите за нов Колективен трудов договор (КТД) и по повод изявленията на МЗ по този въпрос, съобщиха от БСК.

БСК заявява, че заплащането в здравеопазването трябва да бъде съобразено с икономическото състояние на отделните лечебни заведения и не следва да се прилага повсеместно и автоматично за цялата система. По данни на МЗ към 31.05.2012 г. задълженията на държавните и общинските лечебни заведения са 347 411 000 лв., като 88 380 000 от тях са просрочени, припомнят от БСК.

"Считаме за икономически необосновано искането за увеличение на заплати при наличие на такова високо ниво на задлъжнялост. Административното увеличение на възнагражденията, без отчитане на реалните възможности, допълнително ще влоши финансовото състояние на затъналите в дългове болници, в качеството им на търговски дружества", алармират от стопанската камара.

Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика

Още: Tежка, упорита кашлица? Жилав секрет? Няма проблем! Докторите имат решение за противодействие на всички нива

Според тях, отпускането на допълнителен финансов ресурс на лечебните заведения изисква преразглеждане на Закона за бюджета на НЗОК за 2012 г. "Такъв ресурс трябва да бъде осигурен по линия на планирането на финансовата 2013 г., което да отчете и резултатите от стартиралото в средата на м. Юли т.г. договаряне на минималните осигурителни прагове за 2013 г. Съгласно трудовото законодателство, държавните институции, в т.ч. Министерството на здравеопазването и министър-председателят, не са страни по колективното трудово договаряне. Нещо повече, намесата им в процеса на договаряне между синдикати и работодатели е недопустима и е в разрез с националното и международното право", заявяват от БСК.

Във връзка с това БСК предлага залегналото в проекта на КТД индексиране на началните основни заплати и допълнителните възнаграждения да се осъществи на два етапа. Първо, през 2012 г. да обхване лекари, медицински сестри и друг персонал на лечебни заведения, които имат финансова възможност да извършат това и нямат просрочени задължения; Второ, през 2013 г. да бъдат индексирани възнагражденията във всички останали лечебни заведения, в случай че се осигурят средства за това по линия на финансовите им програми за 2013 г.

Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо

Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас

Редактор: Яна Баярова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес