Министерството на здравеопазването не одобрява идеята за въвеждане на задължителен PCR тест при хоспитализация в лечебно заведение, заявяват от министерството на Кирил Ананиев по повод позиция на Българската болнична асоциация, Националното сдружение на частните болници и Сдружението на общинските болници в България.
Още: Над 2000 бебета се родиха в "Шейново" през 2024 г.
Още: Д-р Диана Моландър: Как да не качим килограми по празниците без диети
По отношение на критерии за изследване за COVID-19 се прилагат насоките на Световната здравна организация, а именно:
Наличие на симптоми на остра респираторна инфекция (внезапна поява на най-малко една проява: кашлица, повишена телесна температура или затруднено дишане), близък контакт с вероятен или потвърден случай на COVID-19 или анамнеза за пътуване в държави с регистрирано вътрешно разпространение на COVID-19. Обръщаме внимание, че назначаването на PCR тест за COVID-19 се осъществява по преценка на лекуващ лекар или на съответната регионална здравна инспекция.
Считаме, че от медицинска гледна точка няма необходимост всеки постъпващ в болница пациент да бъде тестван с PCR тест за COVID-19, ако няма медицински показания за това. Това на практика не се прави за нито едно заболяване, казват още от здравното министерство.
Още: Медицинският хеликоптер транспортира жена в тежко състояние от Благоевград до София
Още: Близо 3 500 души са потърсили помощ в "Пирогов" по празниците
Освен това, въвеждането на подобно изискване значително би затруднило навременния достъп на гражданите до медицински услуги и здравни грижи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
От МЗ припомнят, че в анекса към НРД фигурира „Полимеразна верижна реакция за доказване на COVID-19”. Тази дейност могат да изпълняват лечебните заведения и лаборатории, които имат договор с НЗОК и фигурират в заповедта на здравния министър, с която се определят лечебните заведения за лабораторно потвърждение на COVID-19 по PCR метода.
Приемът за диагностика и лечение се осъществява въз основа на здравословното състояние и свързаните с него индикации за болнично лечение и не трябва да бъде възпрепятстван от въвеждане на други предварителни условия, казват в заключение от МЗ.
Вижте още:
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Ананиев разпореди: Няма задължително болнично лечение или изолация без препоръка на лекар