Математикът Лъчезар Томов, който следи тенденциите в развитието на пандемията от коронавируса у нас, публикува данни за състоянието на заболяването. Според него добрите времена по отношение на отслабването на вируса може скоро да приключат.
Още: Лекар: Странна грипна епидемия с празни чакални
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
"Днес говорих по БТВ (вчера, 4 май в сутрешния блок на bTV - бел. ред.), че все още имаме спад, но виждам първи признаци, че той може би приключва. Нетният баланс в болниците, показващ разликата между изписани и приети стигна до минимума си на 27.04, след което се катери нагоре. Той се изчислява като H(k)-H(k-1)+D(k)-D(k-1) - разликата между общия брой хоспитализирани днес и вчера, плюс новите починали, след което се усреднява", пише експертът.
"Тъй като починалите сега не се докладват напълно и ще има корекции след празниците, всъщност балансът е по-положителен, отколкото графиката показва. Виждаме и тенденцията в процента позитивни при антигенните тестове, която показва повишаване. PCR тестовете в последните дни не са надеждни заради резкия срив в броя им, който намалява и процента позитивни без това да отразява реалната картина. Това засега е само хипотеза, тъй като трябват още данни, за да се види дали е трайна тенденция", уточнява Томов
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
"Относно пациентите в интензивни отделения - имаме покачване на средната възраст на новите случаи и процентът интензивни спрямо хоспитализирани (средно 8%) ще расте, оттам и смъртността няма да намалява толкова бързо, колкото самите нови случаи, дори и да няма повишен леталитет от британския вариант. Повишаването на средната възраст не е за сметка на децата, които след отваряне на детските градини и училищата държат ниво над 4% (двойно на нивото при затворени училища), а за сметка на ниския процент на възрастовата група 20-29, което е лош признак за нашия контрол върху епидемията - това са най-активно разнасящите вируса заедно с гимназистите и с висок процент асимптомни. Липсата им в резултатите показва, че ние тестваме само симптоматичните и тесен кръг техни контакти. Това трябва да се промени и да се възприеме корейската методика за проследяване на контакти назад към първоизточниците на клъстерите. След 24.12. има необясним спад на дела на 20-29 годишните в епидемията, който продължава и досега, който отразява и ефектите на мерките (заведения, дискотеки, университети), но все пак изглежда твърде голям, за да се обясни само с тях", отбелязва Лъчезар Томов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!