Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Специални мерки по границата заради Омикрон поиска проф. Кантарджиев

29 ноември 2021, 08:29 часа • 3232 прочитания

Вариантът Омикрон се разпространява по-бързо – има го в Белгия, във Великобритания, в Германия, в Чехия, в други страни. Това каза проф. Кантарджиев. Затова той смята, че следва да има по-затегнат граничен контрол в България.

Трябва да внимаваме за хора, които минават от южноафриканския регион през Великобритания, да бъдат изследвани и бързо да се секвенират съмнителни проби. "Една заповед на министъра в този дух няма да е излишна, въпреки големите успехи", иронизира проф. Кантарджиев. И добави пред bTV, че заради многото мутации може дори с PCR тест да се отсее съмнителна проба, заради характерен антиген.

Хайде да не плашим хората. Първата проба с Омикрон е взета на 8-9 ноември, секвенирана е на 24 ноември. Това е вариант, будещ безпокойство, обясни проф. Кантарджиев.

Най-важното е следното – колко бързо се разпространява? Дали сегашните тестове го улавят? Дали имунитетът – естествен или ваксинален, е по-слаб? Колко тежко протича заболяването при зараза с Омикрон?

По-добре да се ваксинираш – вероятността ваксините срещу коронавирус изобщо да не действат е много малка. Имаме договор с Pfizer, че в рамките на 100 дни България ще може да получи доставки от модифицирана ваксина срещу коронавирус, ако се налага при сериозно изменение на SARS-CoV-2, каза проф. Кантарджиев, с добавка: Ако новото ръководство на държавата не е променило нещо. Много рядко е да не образуваш абсолютно никакви антитела от ваксина. На 1000 души 60 ще се разболеят, но ще карат много леко, обясни още професорът. Неговата препоръка за трета ваксина е първо да се ваксинират хронично болните и възрастните.

При поставяне на противогрипна ваксина, добре е да има 14 дни между нея и ваксина срещу коронавирус, заяви проф. Кантарджиев. В Испания, във Франция и във Великобритания обаче има практика да се слагат двете ваксини едновременно, просто не в една и съща ръка.

Що се отнася до СПИН и коронавируса, професорът се съгласи, че най-вероятно Омикрон идва от човек с имунен дефицит, например ХИВ-позитивен или болен от СПИН. Той обясни, че който болен от СПИН си пие лекарствата, изкарва COVID-19, но е заразен за околните по-дълго време и вирусът може да мутира. КАК МУТИРА КОРОНАВИРУСЪТ В ТАКИВА СЛУЧАИ – ТУК!

"Българинът да се няма за безсмъртен и малко повече да пази собственото си здраве", предупреди проф. Кантарджиев. "Ако питаш докторите и болниците, не сме излезли от четвъртата вълна. Ако питаш министъра (бел. ред. – д-р Стойчо Кацаров) – ехеее, пречупихме гръбнака и раздаваме медали (бел. ред. – медал за добро справяне с пандемията за проф. Мира Кожухарова, главния съветник на д-р Кацаров)", добави той. Никога не сме имали 100 000 активни случая, както е сега. Не е мръднал броят на хората в интензивните отделения, което ме плаши - как не направиха единен медицински протокол, заключи професорът. АКТУАЛНИ ДАННИ!

Още: Омикрон - показа ли ни коронавирусът, че ще става по-тежко, защото не подхождаме правилно?

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес