Специалист по медицинско право поставя под съмнение ефикасността на зеления сертификат срещу Омикрон

12 януари 2022, 09:46 часа • 13532 | прочитания

Здравните власти трябва да обсъдят доколко зеленият сертификат е ефективен на фона на разпространението на Омикрон. Данните от други държави, а и в България се случва, са за все повече пробивни инфекции при хората с две дози, каза по БНР адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право. Според нея трябва да се помисли дали сертификатът да остане в настоящия му вид.

Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите

Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация

„И дали въобще да продължи да служи като противоепидемична мярка или са необходими по-строги мерки, свързани със затваряне на някои обекти.“

Според Шаркова се наблюдава липса на контрол и на проверки на зелените сертификати.

„Преди седмица аз исках да посетя един ресторант, влязох, от входа сама си показах сертификата, тъй като нямаше никой, който да го изисква. Един сервитьор, който не носеше маска, заедно с колегите си – и те не носеха, каза – ние такива глупости не проверяваме. И аз се обърнах и напуснах ресторанта, тъй като това не го прави безопасен.“

Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии

Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план

За ваксинационния статус на депутати от „Възраждане“, огласен в разследване на бТВ Мария Шаркова поясни, че част от депутатите сами са посочили, че са ваксинирани, а за един е била съобщена подобна информация.

„Това действително са данни, свързани със здравния статус на едно лице, но тук сме в хипотезата на обществения интерес.“

За фалшивите сертификати за ваксинация и последващо желание на мнимите ваксинирани да си поставят ваксина Мария Шаркова каза:

„Това е доста трудно, когато веднъж си опитал да излъжеш системата.Подобни хора трябва да съдействат на органите на реда, за да се разкрива издаването на фалшиви сертификати. Това са хора камикадзета“, смята Шаркова, която обърна внимание и върху изкривяването на статистиката.

Още: Безплатни консултации с неврохирург - проф. д-р Зафер Токташ

Още: Последното действащо общинско детско отделение в София остава без педиатри

Вече две години противоепидемичните правила се въвеждат със заповеди и това не става по най-удачния начин. Една заповед е променяна по 6-7 пъти, коментира Мария Шаркова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес