Здравните власти трябва да обсъдят доколко зеленият сертификат е ефективен на фона на разпространението на Омикрон. Данните от други държави, а и в България се случва, са за все повече пробивни инфекции при хората с две дози, каза по БНР адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право. Според нея трябва да се помисли дали сертификатът да остане в настоящия му вид.
Още: Трета жена постъпи в "Пирогов" заради ботокс
Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите
„И дали въобще да продължи да служи като противоепидемична мярка или са необходими по-строги мерки, свързани със затваряне на някои обекти.“
Според Шаркова се наблюдава липса на контрол и на проверки на зелените сертификати.
„Преди седмица аз исках да посетя един ресторант, влязох, от входа сама си показах сертификата, тъй като нямаше никой, който да го изисква. Един сервитьор, който не носеше маска, заедно с колегите си – и те не носеха, каза – ние такива глупости не проверяваме. И аз се обърнах и напуснах ресторанта, тъй като това не го прави безопасен.“
Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист
Още: Пак след поставяне на ботокс: Приеха втора жена в „Пирогов“
За ваксинационния статус на депутати от „Възраждане“, огласен в разследване на бТВ Мария Шаркова поясни, че част от депутатите сами са посочили, че са ваксинирани, а за един е била съобщена подобна информация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оперираха пет момиченца с по две матки в "Майчин дом"
Още: Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще е между 3 и 5 февруари
„Това действително са данни, свързани със здравния статус на едно лице, но тук сме в хипотезата на обществения интерес.“
За фалшивите сертификати за ваксинация и последващо желание на мнимите ваксинирани да си поставят ваксина Мария Шаркова каза:
„Това е доста трудно, когато веднъж си опитал да излъжеш системата.Подобни хора трябва да съдействат на органите на реда, за да се разкрива издаването на фалшиви сертификати. Това са хора камикадзета“, смята Шаркова, която обърна внимание и върху изкривяването на статистиката.
Още: От днес: Първа област отмени грипната епидемия
Още: Всяко трето експертно решение на ТЕЛК е пожизнено, проблемите в системата продължават
Вече две години противоепидемичните правила се въвеждат със заповеди и това не става по най-удачния начин. Една заповед е променяна по 6-7 пъти, коментира Мария Шаркова.