Проектът за стандарт по съдебна медицина е готов и във вторник, 8 август, ще бъде обсъден от ръководството на здравното министерство.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Това стана ясно по време на заседанието на парламентарната комисия по здравеопазване.
„Дейността на съдебните медици не е регламентирана“, заяви здравният министър Христо Хинков по време на изслушването му от депутатите в ресорната комисия. То обаче няма да разреши въпроса.
Още: "Косата ми ще порасне, белезите ще избледнеят": Ексклузивни първи думи на нарязаната Дебора (ВИДЕО)
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
„Проблемът е комплексен. Ако говорим за случая Стара Загора - става въпрос за симптом. Насилието взима връх“, обясни по-късно Христо Хинков. Според него „съдебните лекари имат достатъчно добра квалификация“, но те намаляват с годините и тепърва ще се изправим пред значително по-тежък проблем. „Патоанатоми и лекари няма“, поясни още той.
Според експертите промяната е нужна, но за да стане тя факт са необходими и законодателни промени.
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Проблемът в системата е много по-комплексен, коментира главният координатор на Експертния съвет по съдебна медицина. Според него липсва желаещи да работят в системата. Няма и средства, които са нужни за въвеждането на т.нар. златен медицински стандарт.
„Аз наистина нямам право да коментирам случая с Дебора, тъй като разследването продължава. Мога да кажа само, че колегата е дал първоначално заключение, и то в етап, в който не е разполагал с всички документи, за да даде обосновано заключение относно тежестта на увреждания. Той е дал тяхната медико-биологична характеристика“, каза за bTV доц. Александър Апостолов.
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
Още: Проф. Хинков готви стандарт по съдебна медицина
А здравната комисия реши - стандартът трябва да се утвърди във възможно най-кратък срок. Беше предложени и медицинският надзор да провери медицинската експертиза по случая Дебора, но предложението не се прие.
Иначе предлаганите законови промени засягат търговията на едро с лекарствени продукти, паралелния внос с лекарства, усъвършенстване на Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА), касаеща недостига и липсата на лекарствени продукти, търговията на дребно с лекарства, посочи още министър Хинков. Министърът запозна членовете на комисията с предстоящи доставки на инсулини и ваксината за бебета. Ваксината вероятно в края на август или в началото не септември ще бъде доставена в страната, каза още министър Хинков.
Към момента на българския аптечен пазар липсват 392 лекарства по лекарско предписание, каза Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. По думите му те не могат да бъдат доставени в момента в аптеките и съответно пациентите нямат достъп до тях. От тези 392 лекарства 166 се изнасят, каза още Костов, цитирайки данни от списък, предоставен от Изпълнителната агенция по лекарствата. По думите му списъкът на изнасяните лекарства се увеличава всяка година. За антибиотиците никой няма информация какво количество е изнесено, внесено или налично в момента, посочи още Костов, цитиран от БТА.
В момента 25 лекарства за лечение на диабет напълно липсват, като от тях седем са инсулини, посочи още Костов. От тези 25 лекарства 21 се изнасят, допълни той. Специализирана електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък на Република България (СЕСПА) не може да бъде надежден източник и затова предлагаме да бъде променена, добави Костов.
Още: Здравният министър смята, че съдебният лекар в Стара Загора го е отнесъл (ВИДЕО)
Системата за верификация на лекарствата няма да реши проблема с недостига, каза Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз. И в момента може да се прави контрол по верификацията, въпросът е защо не се прави, допълни той.
Основните фактори, които влияят върху пазара, са системата на ценообразуване и реимбурсиране, високата стойност от 20 % на ДДС у нас, липсата на достатъчна дигитализация и прозрачност на системата и вертикализацията на сектора, каза заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов.
Още: Болниците нямат интерес да поддържат големи щатове в съдебната медицина