Всяка десета преждевременна смърт в света е свързана със заседналия начин на живот или затлъстяването, са изчислили британски учени. Хора, които прекарват повече от 6 часа на ден в седнало или легнало положение, умират по-често на сравнително млада възраст от диабет, инфаркт или инсулт. Сегашната самоизолация, предизвикана от разпространението на коронавируса, и принудително снижената физическа активност могат да предизвикат бум от сърдечно-съдови заболявания, предупреждават експертите.
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Вижте трите основни опасности за здравето ни в изолация и съветите как да преживеем домашното заточение с минимални щети за собственото ни здраве.
По-малко движение – повече болести
Почти половината от населението на планетата в момента се намира в самоизолация заради пандемията от коронавирус. В над 90 държави по света хората нямат право да напускат домовете си без неотложна нужда, а на много хора им се налага да учат и работят дистанционно.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Това намаляване на активността не е безопасно. Известно е, че хора, които се движат малко, страдат по-често от диабет и сърдечно-съдови заболявания, които съкращават значително продължителността на живота им.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
По данни на британски учени, всяка десета преждевременна смърт е свързана с обездвижване и липсата на физически упражнения. Като такива учените определят не само пълноценните тренировки, но и всекидневното ходене пеша от порядъка на 2-3 часа.
Както установиха американски учени, по време на физическо натоварване в организма на бозайниците намалява производството на лептин – хормона, регулиращ енергийния метаболизъм. Според изследванията, той може да влияе върху нивото на левкоцитите, чиято висока концентрация води до хронично възпаление, например по стените на артериите. В резултат на това се образуват атеросклеротична плака, чието нарастване води до запушване на съдовете.
Спорт по интернет
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
Според руския академик Юрий Беленков, веднага след края на епидемията може да се очаква бум на хипертонични кризи и исхемична болест на сърцето. Причина за това е принудителното обездвижване и небалансирано хранене, както и липсата на общуване между хората.
Под ударите на тези заболявания ще попаднат не само хора на преклонна възраст, но и значително по-млади – около 35-годишни.
При тези хора в момента начинът на живот е коренно променен. Човек е свикнал да работи всеки ден, да върши куп неща и внезапно се оказва, че няма какво да прави.
Основният фактор в този случай не е само слабата физическа активност, но и нарушения хранителен режим.
Кардиологът съветва всеки ден да се правят упражнения, което е особено необходимо за възрастните и страдащите от сърдечно-съдови заболявания.
Задължително трябва да се поддържа и комуникация – по телефона или интернет, за да не остава у изолирания усещането, че е ненужен.
Хранене и сън по разписание
Според изследвания на канадски учени, хора с наднормено тегло живеят средно с 5-6 години по-малко. Освен проблеми със сърцето и високото съдържание на захар в кръвта, при пълните хора имунната система е по-слаба, поради което те са по-уязвими от вируси и бактериални инфекции. При сегашната епидемия това представлява истинска опасност.
Затова е необходимо, дори по време на карантина, да се спазва строг режим по отношение на съня и храненето.
Постоянното "хапване" – без значение дали плодове или бонбони, не само добавя калории, но и нарушава работата на храносмилателната система. Диетолозите съветват между отделните хранения да има разлика от поне 2 часа. Разбира се, от значение е да се пие достатъчно вода през деня.
По време на самоизолация здравият сън също е от съществено значение – не по-малко от 7 часа в денонощие. Според изследвания на американски учени, сънят е пряко свързан с имунната система. Хора, които прекарват в леглото само 5-6 часа боледуват пет пъти повече от остри респираторни заболявания, отколкото онези, които спят по 7 часа и повече. ,
* Източник: РИА Новости, превод: БГНЕС.