Фондация "Даная" представи резултатите от мащабно социологическо проучване, което разкрива значителни пропуски в организацията на детското здравеопазване в България. Данните, събрани в периода септември 2024 – януари 2025 г., сочат, че вместо да подпомага родителите и медицинските специалисти, системата често ги затруднява, изтощава и оставя без адекватна подкрепа.
Един от основните проблеми, идентифицирани в проучването, е липсата на централизирана информационна система, която да улеснява обмена на медицински данни между лечебните заведения. Родителите са принудени сами да носят амбулаторни листи, епикризи и изследвания от едно място на друго, което затруднява лечението и увеличава риска от грешки.
Също така, често липсва координация между болниците, което води до ситуации, при които пациенти се прехвърлят между различни лечебни заведения без ясен протокол за насочване към правилния специалист. Още: Една година след смъртта на Даная: Искат спешни реформи в детското здравеопазване
Основни проблеми в детското здравеопазване
Сред ключовите констатации на проучването се открояват следните тревожни данни:
- 61% от родителите не са включени във вземането на решения за лечението на детето си.
- 53% са правили допълнителни плащания, въпреки че детското здравеопазване би трябвало да е безплатно.
- 55% не са получавали ясна информация за терапията и състоянието на детето си.
- 56% от бащите не могат да участват равноправно в грижите заради стереотипи и ограничения в болничната среда.
- 47% от родителите са имали нужда от психологическа подкрепа, но не са я получили.
- 78% определят условията за придружители като неприемливи – включително спане на столове, лоша хигиена и липса на храна.
Липса на цялостен подход
Проучването установява, че в детското здравеопазване преобладава т.нар. "лечение на парче", при което всеки специалист разглежда пациента единствено от гледна точка на своята специалност. Липсата на мултидисциплинарни екипи затруднява лечението на тежки заболявания, като онкологичните диагнози, които изискват координиран подход от различни специалисти. Още: В грижата за децата: Държавата отлепи от "среден 3"
Друг съществен проблем е дългото чакане за поставяне на точна диагноза – много родители споделят, че са преминавали през месеци на обикаляне между различни лекари, преди да получат ясна представа за състоянието на детето си.
Спешна необходимост от реформа
Фондация "Даная" призовава за създаването на национална детска болница, която да реши проблемите с координацията, централизацията и достъпа до качествена медицинска помощ. Освен това се предлага въвеждането на мобилни екипи от специалисти, които да консултират пациенти в по-малките населени места, за да се избегне необходимостта от дълги и скъпи пътувания до големите градове. Още: Ако и за здравето на децата не можем да се погрижим, да вървим по дяволите
Необходима е и спешна реформа в регулациите – в момента липсват ясни Правила за добра медицинска практика, а съществуващите стандарти са неясни, разпокъсани и често несъобразени с реалността. Това създава правен вакуум, в който родителите не могат да търсят отговорност при медицински грешки.