"Директно мен никой не ме е заплашвал, мой приятел ми се обади, че с него е проведен разговор да ми предаде да се разделим с добро, защото иначе ще бъде включена репресивната машина на държавата и аз работа в държавна болница няма да си намеря." Това заяви управителят на НЗОК проф. Камен Плочев относно поредния скандал с Касата.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Плочев допълни още, че оставката му е била "поискана по едно обвинение, едно писмо, което написах по решение на дирекционния съвет на НЗОК за възможността до края на годината да не може да разплатим необходимите средства към европейските държави, в които са се лекували българи, което може да доведе до връщане на български граждани и което може да доведе до една конфузна ситуация с нашите европейски партньори."
Ръководителят на НЗОК уточни, че до момента се е срещал само веднъж с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, но че е имал среща с премиера Бойко Борисов: "Министър-председателят не ми е искал оставката. Направи ми упрек, не се прави така: "Нищо не разбираш от политика", ми каза, което може би е вярно. Той разбра че нямам намерение да клатя правителството, а да реша своевременно един проблем."
Няма да подам оставка, защото нищо незаконно не съм направил, допълни още Плочев пред bTV относно искането да се оттегли, отправено от здравния министър.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
"Аз съм готов да забравя тези неща, които ми бяха казани, да протегна ръка и да продължим да работим. Да приключим този спор и да продължим да работим", допълни още управителят на Касата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Реакции
От своя страна депутатът от БСП Славчо Велков от БСП заяви, че "от няколко високи места на Плочев му беше оказван натиск." Велков обясни, че човекът, който иска оставката на проф. Плочев, "е в управлението на държавата. Ако трябва ще го покажем, имаме му телефона. Ако се стигне до дебати за оставката аз ще го изнеса това в залата."
На въпрос дали е министър, Велков отговори: "Може да се каже, че е по-високо от министър с претенции да управлява държавата." Той уточни, че не е вицепремиер.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
"В петък се срещнах с министър Ананиев и разговаряхме точно 40 мин. по този в въпрос. В случая той беше дошъл със същата молба - да му повлияя да си подаде оставката. Това значи, че някой го праща. Истината е друга - че там се бърза, докато си дойде премиера тази оставка да бъде оформена и да започне процедурата", разказа още Велков.
По думите му, "фигурата, която движи всички тези неща, е г-жа Жени Начева. Има доказателства, че тя грубо се намесва в ръководството на Касата и изземва неговите функции (бел. ред. - на Плочев). Не съм сигурен че НС ще му приеме оставката, защото беше избран от тях. Има хора разумни хора, особено тези, които са медици биха се замисли кой крив кой прав, особено след днешното предаване."
Задлъжнели сме най-много на Германия, Франция и Италия. Това заяви проф. Генчо Начев, изпълнителен директор на УМБАЛ "Св. Екатерина", в коментар за скандала в НЗОК и дали на ръководителя на Касата проф. Камен Плочев е искал актуализация на бюджета директно от Народното събрание заради дългове от 270 млн. лева към чужди здравни системи, лекували българи.
Според Начев е абсурдно да се говори за актуализация на бюджета на НЗОК и не е хубаво, че Плочев е направил от този проблем политически въпрос. Начев обясни пред Нова телевизия, че въпросът трябва да се поставя, но не така. И призова "да не плашим гражданите на България, че ще има откази от здравна помощ в чужбина", макар да призна, че в Австрия например не приемат пациенти от България без предварително плащане. Направени са стъпки за спогодби за разсрочено плащане – ако се изпълняват, не би трябвало да има проблем, добави Начев. Той категорично каза, че парламентът не може да реши този проблем, както се иска в писмото на Плочев.
Начев заяви и, че се дължат по-малко пари – 207 млн. лева "в падеж". От финансово-административен проблемът става политически, следва говорилня и няма ефект, смята той.
Здравният експерт поиска и директно доплащане – около 5%, в здравеопазването. Така шефовете на болниците нямало да могат да лъжат за направени на хартия изследвания, защото трябва да ги платят те, а отделно щяло да има възпитателен ефект и върху обикновените хора, които много ще внимават какво плащат. Начев счита, че с Кирил Ананиев тези поправки като финансов модел в здравната система може да минат.