В България медикаменти се внасят на относително ниска цена, която пък стимулира желание за износ и появата на недостиг на някои лекарства у нас. За това предупреди народният представител от „Продължаваме промяната – Демократична България” д-р Александър Симидчиев пред NOVA.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Лекарят, който е член на здравната комисия в 49-ото Народно събрание, припомни, че начинът по който се формират цените в България е законово определен и те са едни от ниските в Европа. Затова съществува и опасността внесени медикаменти, които са необходими за български пациенти, да бъдат изнасяни от страната на по-висока цена.
Симидчиев коментира и проверките на ДАНС и МВР за липсващи медикаменти. Парламентарната здравна комисия задължи здравния министър ежеседмично да ѝ подава информация за липсващите на територията на страната лекарства.
Още: Фармацевт: Цели групи антибиотици липсват в аптеките
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Активирани са ДАНС и МВР
“Задействането на ДАНС и МВР е единствено в крайната фаза - установявайки, че има такъв проблем, да се разбере кой е виновен за това и има ли неправомерни действия, които могат да бъдат санкционирани. Приоритет на здравеопазването ни са нуждите на нашите граждани”, каза народният представител, като подчерта недопустимостта на липсите на инсулин.
Симидчиев коментира и сигнала на асоциация “Активни потребители” за замърсяването по българското Черноморие.. “Трябваше “Активни потребители” да подадат сигнал до районните здравни инспекции или до районните поделения на Министерството на околната среда и водите и те да направят конкретно проверка по сигнал. Те правят рутинни проверки на които е установено, че замърсяване няма. Ако имаше замърсяване, има процедура, по която се действа, заключи Симидчиев.
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Забраниха износа на някои лекарства
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?