"Не зная защо трябва да се променя закона при положение, че съществува наредба, създадена именно с тази цел. Проблемът е в това, че тази наредба дава възможност за нееднозначно тълкувание, какво може да се доплаща и какво не може." Това каза управителят на Националната здравна каса (НЗОК) д-р Дечо Дечев във връзка с предложената промяна в Закона за здравното осигуряване, в която се предлага да има изричен текст, според който болниците трябва да осигуряват лечението по НЗОК, без да искат и да приемат от пациентите плащане или доплащане.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Той допълни, че пределно ясно ще бъде записано точно какво се покрива и какво не се.
"Големият проблем е, че тези разплащания не винаги стават през касата на болница, а директно към лекарите. В момента всеки един пациент има право да избере друг метод да си доплаща, но по неясни правила.", каза още Дечо Дечев в интервю за bTV.
По думите му базовият пакет гарантира базови услуги, които гарантират успешен резултат от прилагането му.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Според д-р Станимир Хасърджиев, един от основателите и председател на Национална пациентска организация (НПО) най-потърпевш ще бъде бедният български пациент.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
"Имаме най-висок брой болници с най-ниска успеваемост в Европа", категоричен беше лекарят пред БНТ. Той обърна внимание и на опцията пациент ако иска, да си плати допълнително за лекарство или манипулация, като попита по какъв стандарт ще се определя съответната услуга.
Д-р Мария Петрова, която е адвокат по здравно право, беше категорична - всичко, което е здравна услуга, не трябва да се заплаща. Въпросът, според нея, е какво точно се смята за здравна услуга. Тя добави и, че много често пациентите постфактум разбират, че са ползвали услуга при лечение, макар да не са я ползвали всъщност т.е. няма информиран избор. И напомни, че НЗОК редовно не покрива импланти за пациенти.