Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Щабът най-после каза официално какъв е моментният коефициент на заразяване с коронавирус

30 април 2020, 08:11 часа • 29038 прочитания

51 са потвърдените случаи на COVID-19 (коронавирус) за изминалото денонощие, от 1156 PCR изследвания, т.е. 6500 проверени на 1 000 000 души. Общо случаите на коронавирус вече са 1488, от които 1157 са активни. Това каза началникът на Националния оперативен щаб генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Според Щаба, заразяемостта в България сега е 1,4 - т.е. 1 заразен заразява 1,4 души. Устойчив коефициент под 1 се счита за това, което е необходимо за охлабване на противоепидемични мерки.

В Плевен новите случаи са най-много - 13, в Пловдив са 12, в София и Видин има по 7. Има и 9 нови разболели се медици, т.е. 164 общо. В Плевен и Видин има по 1 болен лекар, както и по няколко медицински сестри. В Брестовица има 22 положителни проби, от 85 изследвани - заградени са 2-те улици, където са болните от двете фамилии.

Още 23 души са излекувани, т.е. вече са 266 души. Починалите за вчера са 4 - 2 в Ямбол, 1 в Плевен, 1 във Видин. 38 медици от 360 в болницата във Видин са болни, което е "сериозен сигнал за недостиг на персонал", призна здравният министър Кирил Ананиев. Затова той пратил писмо до общинските власти и всички РЗИ да мислят за организация да бъде преодолян недостигът на медици във Видин. "Нямам компетенции да командировам или на сила да пращам медицински персонал", каза здравният министър и изрази надежда да бъдат намерени доброволци, които да заработят в МБАЛ "Света Петка". Дали има доброволци за Видинската болница - научете ТУК!

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Иначе 310 души са приети в болница, 38 от тях са в интензивно отделение.

Вече има случай на преливане на кръвна плазма в България, болният е в добро състояние, няма температура. За по-далечни резултати може да говорим в следващите дни, подчерта Мутафчийски.

Попитан защо международни шофьори се поставят под карантина, а болни безпрепятствено влизат в България - например полета на Bulgaria Air от Амстердам - София, Мутафчийски не отговори. Но националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев каза, че жената от Хасково не е потърсила медицинска помощ, макар че на 6 езика пишело на летището да се търси помощ при симптоми. На твърдение, че дъщерята на въпросната майка е казала, че е търсена помощ, д-р Кунчев отвърна, че било възможно - в залата за пристигащи, но реално нещата изглеждат иначе. И каза, че термокамерата не била хванала човек с температура.

Стана ясно, че има преместени в болница възрастни болни от социалния дом в село Гара Орешец. Става въпрос за 4 във Видин, 7 във Враца, а 1 е в "Токуда". Останалите 13 са с отрицателни проби. От 16 души персонал, 3 са с положителни проби. Заради случилото се обаче Щабът ще прати ново указание за работа в старческите домове. Няма напрежение между Щаба и правителството заради подхода към дома в Орешец - мнението на Щаба беше да се лекуват всички в дома, но реално със заповед на премиера Бойко Борисов се е стигнало до извозване на болни към болници. А коментар преди тези новини - прочетете ТУК!

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Д-р Ангел Кунчев се изненада и от изследването на "Активни потребители" за качеството на дезинфектантите на ръце в България. Според него, то не е съвсем коректно.

Кунчев извади и статистика за снабдяването със защитни средства - 53 000 специализирани маски, 1 096 000 с по-ниска защита, 87 000 защитни облекла за еднократна употреба, 7 000 за многократна, 16 000 облеклаза еднократна обща употреба, 31 000 за многократна обща употреба, над 99 000 чифта очила, над 10 000 защитни шлемове.

Генерал Мутафчийски де факто определи озонотерапията за вредна - според д-р Румен Хичев. Хичев казва, че този метод не почивал на никакви научни доказателства. Той в момента ръководи общия щаб за бързо реагиране във връзка с пандемията от коронавирус между Американската асоциация по тъканноклетъчна трансплантология и американското здравно министерство. Според професор Лъчезар Арамов обаче не е така и озонотерапията е доказан мощен инструмент срещу вирусите в практиката - подробности ТУК!

Още: "Първи данни за над 1 000 000 оздравели от коронавируса, Русия става все по-голям акцент"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес