Хората в малките населени места не са лишени от Спешна помощ, но не я получават навреме и всъщност това означава, че помощта не е спешна. Това заяви заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков пред БНТ.
Какво прави здравното министерство – първо промяна в Здравната каса и въвеждането на специална карта. Това означава, че ако географски едно място, където има нужда от помощ, е по-близо до център с линейки в друг административен регион, то ще идва линейка от другия административен регион. Шарков уточни, че такива места са Родопите и Лудогоритето. Върви анализ както на разстоянието, но и броят на повикванията на линейки.
Искаме при повикване разстоянието да не е определящият фактор и това е целта на реформата, подчерта Шарков. Той уточни, че здравното министерство ще е готово с картата до края на ноември.
Работата в „Спешна помощ” е много тежка, няма как да е привлекателно. Затова се опитваме да мотивираме кадрите с по-добро заплащане и по-добри условия. Освен това с Наредбата за специализацията направихте така, че работещите в „Спешна помощ” да могат да специализират каквото искат. От началото на годината 500 лекари вече специализират в желаната насока, посочи Шарков.