В рамките на днешния ден (11 януари) се очаква Министерството на здравеопазването днес да издаде заповед, с която официално ще бъдат намалени задължителната изолация и карантина на заразени с COVID-19, както и тази на контакти лица със заразени. Това съобщи здравният министър Асена Сербезова на среща с директорите на столичните лечебни заведения за болнична помощ, в която участваха главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и директорът на СРЗИ д-р Данчо Пенчев.
Сербезова изясни, че карантината (при контактни на заразени с COVID-19) на хора с бустерна доза може да е най-кратка или въобще да не трябва да се изолират.
Ето и как се променя задължителната карантина:
- За доказано заразени със SARS-CoV-2 (вирусът, причинител на заболяването COVID-19) изолацията да е 10 дни вместо досегашните 14;
- За контактните на доказано заразени със SARS-CoV-2 (вирусът, причинител на заболяването COVID-19) карантината да е 7 дни вместо досегашните 10 дни;
- За хората с бустерна доза ваксина срещу COVID-19 карантината да е още по-кратка.
На срещата стана ясно, че държавата е осигурила всички необходими лекарствени продукти за лечението на пациентите с COVID-19. Беше обсъдена готовността за справяне с нарастващото натоварване върху болниците, с оглед навлизането на страната ни в петата вълна на пандемията. Дискутирани бяха обезпечеността с болнични легла, възможността за разкриване на допълнителни такива за лечение на пациенти с COVID-19, в т.ч. за интензивно и консервативно лечение. Акцент беше поставен и върху това, че медицинските грижи за всички пациенти, които не са заразени с коронавирусна инфекция, също трябва да бъдат гарантирани.
„Тази вълна няма да повтори това, което наблюдавахме при предишните вълни. По тази причина ежедневно ще бъде извършвана комплексна оценка на база данните, които са натрупани в Националната здравно-информационна система, както и математическо моделиране – опит за прогнозиране на това как ще протече вълната. В анализа ще бъдат включени не само заболяемостта на 100 хил. души и смъртността от COVID-19, но и заетостта на леглата, в т.ч. продължителността на тази заетост. Ключов показател ще бъде и обезпечеността с медицински персонал, който да полага грижи за болните. Това ще са факторите за преминаване от едни към други противоепидемични мерки“, посочи здравният министър.