Само 1% от личните лекари са на възраст до 39 години, съобщава БНР, позовавайки се на данни на Министерство на здравеопазването, предоставени на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
По тази причина председателят на Националния съвет по обща медицина доц. Любомир Киров настоя за конкретни мерки при обучението на специалисти в тази област, така че да има по-голям интерес към професията.
Припомняме, с последната промяна в Наредба 1 за придобиване на специалност министерството на здравеопазването предлага специализантите да остават на работа в болницата, където са обучавани. Специализантите по обща медицина ще могат да работят на територията на цялата страна.
По думи на доц. Киров Националният съвет по обща медицина приветства решението, стига да се гарантира пълната свобода, а не лекарите да бъдат принуждавани колегите да стартират на точно определено място в страната.
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Според него в наредбата трябва да се предвиди по-дълъг срок на обучение заради отлива на кадри от специалността за лични лекари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Нека в тази наредба да се отдели един раздел, който да е две страници, където да се опише ясно и точно реда как се провежда тази специализация по обща медицина и свързаните с нея правила, предложи доц. Киров.
Той допълни, че 38% от личните лекари са над 60 години, 17% - над 65 години, а 8% са над 70 години.