"Половината разболели се от морбили са били ваксинирани. Тя имунизацията не може да даде 100%, наистина при някои се получава възможност да се разболее все пак." Това обясни Маргарита Бачурова, главен инспектор отдел противоепидемичен контрол към РЗИ-Пловдив в коментар за bTV по повод огнището от морбили в пловдивския квартал Столипиново през 2017 година.
Тогава бяха регистрирани 146 случая, а 9-месечно бебе почина от тежкото протичане на болестта. Останалите бяха приети в Инфекциозната клиника.
Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев посочи, че има условия за епидемия от морбили у нас. Той заяви, че в Европа има нарастване на случаите в последните години – за 2015-а са 4000, 2016-а - 5000, 2017-а – 15 000 случая. Най-много бяха в Румъния и Италия - по 5000 случая. Малко по-малко са в Гърция, около 1000 в Сърбия, коментира той в студиото на „Тази сутрин”.
"Има реална заплаха непрекъснато", добави Кунчев и уточни, че случаят, довел до епидемията в Столипиново миналата година също е бил внесен – от Германия. Последният случай миналата седмица е от Италия – майка и дете - и двамата са болни. Майката е в тежко състояние и се лекуват в Инфекциозната болница, уточни инспекторът.
Преди дни Европарламентът предупреди за опасен спад във ваксинациите. Комисията по обществено здраве към ЕП посочи, че намаляващото обществено доверие във ваксинирането представлява голямо предизвикателство и вече е довело до последици за здравето.
Кунчев коментира още, че най-малките деца – до 1 годинка, са обхванати средно на 93-95%.
"Това, че много хора продължават да са против ваксините значи, че има нужда от повече информация," допълни още той.
По думите му групата на антиваксърите е много активна и много гласовита, но реално около 500 са децата, чиито родители с подпис са отказали ваксини.
Кунчев уточни, че основният проблем е липса на децата на адреса, на който се водят, а пролетта и лятото отиват в чужбина, не сменят адреса си, водят се в статистиките, но не са в страната.
От своя страна Ема Черногорска, от Сдружение „За децата ни”, посочи, че с първото си дете е поставила всички нужни ваксини. С второто обаче - не.
"После с познати деца започнаха да стават инциденти и тежки реакции. Второто ми дете имаше лек здравословен проблем и ваксините са отложени. Занимавайки се с темата установих, че при всяка епидемия голям процент от заболелите са ваксинирани", коментира тя.
Здравният инспектор заяви, че в голямата епидемия от морбили миналата година 91% от всички разболели се са неимунизирани, а другите са с недовършени имунизации.
"Тези родители, които казват, че никога повече няма да ваксинират децата си и после те отидат да учат в чужбина, правят по 15 имунизации за година да вземат зелена карта или разрешителното", добави инспекторът.
Черногорска заяви, че не бива здравните власти си затварят очите за несложени, но вписани ваксини и трябва да дадат аргументи за ползите от ваксини, а не паника.
"Какво да обясня като умряха 40 деца в Румъния. 99% гаранция е, че няма да се разболее имунизирано дете", отговори Кунчев.
Според Черногорска България е една от страните с най-много на брой задължителни ваксини.
Ангел Кунчев коригира твърдението с думите, че българският календар не се различава от европейския - не правим само допълнителни още 1-2 ваксини.
"Правете разлика между задължителна ваксина и имунизационен календар. В Украйна имаше дифтерия – 600 починали, Румъния - 40 починали от морбили. Какво искате да стане? Миналата година Франция върна задължителните ваксини, Италия, Калифорния също. Сега се обсъждат в още две страни", каза той.
По повод налагането на глоби за неимунизирани деца Кунчев заяви, че никога не се разчита на това. По думите му около 100 са наложените санкции. Той уточни, че се разчита да се обясни на майката да не се страхува и да й се даде информация.
Последният регистриран случай на морбили е от юли месец миналата година.