Проверяват ни вкъщи, докато сме в болнични?

25 февруари 2020, 10:00 часа • 31642 | прочитания

Извънредни проверки по домовете, докато работниците са в болнични, а „Гранична полиция“ да проверява в регистъра дали на напускащото страната лице е издаден болничен лист, а ако е издаден, да се оведомява Националния осигурителен институт (НОИ). Това са част от мерките, които работодателите, държавата и синдикатите ще объсждат на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).

Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер

Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист

Мерките, които държавата предлага на бизнеса и на синдикатите, са свързани преди всичко със затягане на контрола. При фалшив болничен обезщетенията ще се връщат, а лекарят ще подлежи на дисциплинарна санкция, вероятно глоба. Ще се въведе и механизъм за бързо оповестяване на работодателя при болест на негов работник с възможност шефът да поиска втори преглед при съмнение за измами.

Предлага се още първият болничен лист да е с максимална продължителност до седем дни вместо досегашните 15. Вероятно ще се намалят от 30 на 20 дни и тези, издавани от лекарските комисии.

По отношение на втората, контролна проверка на болничните, синдикатите са против това да се прави от лекари, посочени или свързани с работодателя. Те определиха мярката като възмутителна с аргумента, че болничният лист не може да се преподписва  от лекар, с когото работодателят има сключен договор, защото така не можело да се разчита на обективност. Мнението на Българския лекарски съюз ВИЖТЕ ТУК.

Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите

Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС

През есента миналата година бинесът остро постави темата за обдъждане и поиска държавата да поеме плащането на обезщетенията за първите три дни боледуване, които сега са за сметка на работодателите. Държавата обаче категорично не е съгласна с това.

Преди дни министърът на труда и социалната политика Деница Сачева каза: "Тази политика би струвала около двеста милиона допълнително- Бюджетът е ограничен, ние сме държавата с най-ниски данъци. Същевременно бюджетът ще има определена еластичност, която вече е изчерпана и просто механично прехвърляне плащането на тези три дни от работодателите на НОИ как това помага служителите да си седят на работните си места". Още по темата ще намерите в ТОЗИ МАТЕРИАЛ.

Анализ на НОИ показа, че за 9 години разходите за болнични са нараснали с 210 милиона лева, през 2018-а са достигнали 500 милиона лева.

За НОИ разходите нарастват с 82 % за деветгодишния период, а за бизнеса - със 130 %, но най-голямата тежест се пада на болничните листове с продължителност между 8 и 30 дни.

Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?

Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена

Припомняме, че анализът на Националния статистически институт(НСИ) показва, че ръстът на болничните не е от злоупотреба на работници, а схващането, че осигурените лица използват болничния за "сливане на празнични дни" също не се потвърди. Данните от статистиката ЧЕТЕТЕ ТУК.

Тристранката, по предварителна информация си е дала едномесечен срок да се произнесе по пакета от мерки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес