Анексът към Националния рамков договор, който ще позволи на личните лекари да издават направления за PCR тестове, е готов за подписване. Това съобщи днес председателят на Българския лекарски съюз Иван Маджаров.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Маджаров прогнозира, че анексът ще бъде подписан днес (25 ноември) и уточни, че той ще влезе в сила със задна дата - от 1 ноември. Все още обаче няма яснота кога ще заработи електронното направление за пациенти за PCR тест.
По думите му преговорите с Националната здравноосигурителна каса са били изключително дълги и трудни, като вината, според него, е на НЗОК.
Общопрактикуващите лекари няма да имат лимит за издадените направления за PCR тестове. Те няма да предписват изследване с бързите антигенни тестове, каквато идея имаше. Антигенните тестове ще продължават да се правят в COVID центровете в бившите поликлиники.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Стоян Борисов от своя страна обяви, че даването на възможността личните лекари да дават направление за PCR тест се е забавило много във времето, а това е опасно по време на епидемия. Именно заради това от БЛС се заканиха да поискат оставките на членове от НЗОК.
Възможността лекарите от доболничната помощ да могат да диагностицират коронавирусната инфекция е била поставена от Лекарския съюз още в края на август, припомни председателят на БЛС. "Оттогава досега не сме имали в сградата на НЗОК нито една среща", заяви той.
По думите му от НЗОК са изпращали до БЛС различни варианти на анекс към Рамковия договор, в които или цената на PCR теста е била много ниска, или не е имало никаква цена. Имало е и предложение да бъде част от лимитите на общопрактикуващите лекари, които по думите му са "мизерни" и това би ознавачало, че "днес като изпратите на PCR двама-трима човека, няма да имате повече възможност", което ще измести проблема и гнева към кабинетите на джипитата.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
"Дълго управляващите отказваха да приемат, че личните лекари са на първа линия", допълни и зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов.
"Личните лекари се надяват скоро да заработи електронното направление за пациенти за PCR тест. Желанието на общопрактикуващите лекари е колкото може по-бързо да бъдат откривани пациентите с коронавирус", поясни той.
Брънзалов изрази надежда скоро да станат факт и електронните рецепти. "Настояваме хората да могат да поемат рецептите вместо болните си близки. Надяваме се и електронната рецепта да бъде факт", допълни още той. По думите му в електронното здравеопазване закъсняваме значително.