Клетъчният имунитет предпазва идеално от коронавирусите и коронавирусните разновидности. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев в сутрешния блок на БНТ.
Още: Заради грипа: Първо в Хасково спират свижданията в болниците и плановите операции
Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София
Той посочи, че антителата по-слабо предпазват от COVID-19. По-добре е да се пазим от бразилския и индийския вариант на инфекцията, призова проф. Кантарджиев.
По думите му, много е важно да се хване навреме една мутация и да не се допуска разпространението и в обществото. Колкото по-рано хванем една мутация и не допуснем нейното разпространение в обществото е много, много по-добре, подчерта медикът.
Според него всеки, който има две ваксини и заболее, трябва да се изследва с ПСР тест и да се изпрати за изследване, за да се види дали ваксината е повлияла добре или има наличие на нов вариант на инфекцията. Когато някой пациент дълго време лежи в болница и се лекува с кръвна плазма, трябва задължително да се изследва с ПСР тест и да се изпрати за изследване, за да се види дали има някаква мутация, уточни проф. Кантарджиев.
Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка
Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев
Той изтъкна, че ако ваксините се правят, което е най-силното ни оръжие, и ако много хора се ваксинират за кратко време, вероятността на разпространение на вируса в обществото е по-малка. Всички, които се връщат от чужбина, трябва да се изследват с ПСР и материалът задължително да се изпрати за изследване, според него.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. д-р Салих Йозгьочмен – ревматолог с безплатни консултации в София!
Още: Край на напрежението в НКБ: Кондева иска спиране на преструктурирането на болницата
Проф. Кантарджиев посочи, че голяма част от болните, прекарали заболяването, продължават да имат проблеми с белия дроб. Трябва да бъдем бдителни, да разчитаме на лечението и на компетентността на лекарите и на медицината, призова медикът.
В момента има ваксини и желание в ръководството на служебния здравен министър да бъдат ваксинирани възрастните хора и да се направи така, че обществото да бъде готово да се ваксинирана. Скъпи сънародници, не чакайте да дойде нова ваксина или да дойда есента, а да си пожелаем едно спокойно лято, призова проф. Кантарджиев.
"Без мерки и да разчитаме само на времето не бива", категоричен беше той и призова в заключение да се спазват мерките.
Още: Идва ли грипната епидемия? Доц. Кунчев каза къде има най-много болни
Още: Покачва се броят на болните пред лекарските кабинети
Прочетете още по темата: Проф. Ива Христова: Да не правим трагедия от новата мутация на коронавируса
Проф. Кантарджиев с важен съвет за желаещите да се ваксинират