"Имаме сигнали за недостиг на лекарствени продукти, които лекари препоръчват за лечение на пациенти с COVID-19. Това са лекарствени продукти, съдържащи азитромицин и такива за разреждане на кръвта". Това заяви в предаването "Лице в лице" по БТВ проф. Асена Сербезова, председател на Българския фармацевтичен съюз.
Още: АПИ ще обжалва решението на съда за тежката автобусна катастрофа на АМ "Струма"
Още: "Усещане за насилственост и задкулисие": Какво се случва в Националната кардиология?
"Имаме уверения от търговците на едро, че още днес някои от тези 12 продукта, съдържащи азитромицин, вече са налични. С търговците на едро сме разговаряли да се навакса това повишено търсене", каза тя, като допълни, че недостигът на лекарства е нормално явление и не може в никакъв случай да предизвика паника.
"Когато има свръхупотреба на антибиотици е възможно да си отгледаме резистентни щамове и когато наистина имаме нужда от даден антибиотик, той да не подейства", отбеляза фармацевтът. По думите й СЗО е установила, че едва 8% от пациентите, които са хоспитализирани с COVID-19, действително са имали бактериална или гъбична инфекция, която да изисква лечение с антибиотик. "Антибиотик би следвало да се отпуска само по лекарско предписание. Напоследък, обаче, наблюдаваме едно явление за лекуване по телефона, налага се много често фармацевтът да се свърже с лекаря по телефона, но друг е въпросът как установява дали от другата страна действително е лекар", каза проф. Сербезова.
Според нея пред всеки фармацевт стои труден избор – дали да наруши законодателството и да бъде глобен или да върне пациент, който действително да има нужда от този продукт, но му е отказан преглед.
Още: Спасиха ръката на 103-годишна жена
Още: Доц. Кунчев: Разбирам чувствителността към "Китай" и "вирус", но е малко несправедливо