Много по-строгите мерки и възможният локдаун ще бъдат винаги съобразени с новия национален план. Това заяви в студиото на "Още от деня" по БНТ вирусологът проф. Радка Аргирова, съветник на премиера по въпросите на пандемията от Covid-19.
Относно рекордните данни за нови случаи у нас през последните дни, тя обясни, че това са не болни, а новозаразени. Тези хора са заразени, като именно на базата на тази бройка се отчитат и се постановяват мерките, но не са болни хора, които да напълнят болниците или отделенията. Трудно е, но така е съобразено в плана, засега мислим, че действа добре, допълни проф. Аргирова.
Пикът на Омикрон предстои - според мен ще настане до две седмици, след това ще започне спад, смята вирусологът. Лично аз мисля, че това е последният, в най-лошия случай, предпоследният вариант, с който се срещаме. Той ще продължава като ендемичен вирус и мисля, че до края на май ще приключим с Омикрон, но за страните с високо ваксинационно покритие. В България може би до Нова година това ще стане, допълни тя.
Според проф. Аргирова е изключително рано да се маха зеленият сертификат. Ако зеленият сертификат остане – от една страна ще стимулира ваксинирането, от друга – може да предпазва хората, които са ваксинирани да не се заразяват допълнително, а също така и тези, които не са, така че това е достатъчно вече. Сертификатът за антитела остава, подчерта още вирусологът.
Хората, които са заразени след ваксиниране и тези, които не са ваксинирани, силно се различават, обясни тя. Вирусният товар толкова силно се отличава, в пъти. Тези, които са ваксинирани, са много по-слабо заразни отколкото тези, които не са, това е научен факт. В пъти е по-ниска смъртността в страните с високо ваксинационно покритие. Да, има хора които се заразяват след първа, втора доза или бустер, но заболяването протича много леко и по-бързо преминава. И много по-кратко време ваксинираните излъчват вирус, отколкото тези, които не са и на това лежи и намаляването на карантината, допълни проф. Аргирова. Обикновено третата доза ваксина се апликира 3 до 6 месеца след втората, обясни тя.
Повишава се доста нивото на антителата и тъй като Омикрон се различава антигенно от предшестващите варианти, а ваксината е същата, повишеният титър антитела успява да се пребори въпреки това с Омикрон – не 100%, но много повече, отколкото ако я нямаше бустерната доза.
Проф. Аргирова коментира и създадена работна група, в която е поканен да участва доц. Мангъров. Вчера беше срокът да предам състава на работната група на премиера, това е направено, очакваме да имаме достъп до зала в МС, за да заседаваме, каза проф. Аргирова. Ние много добре знаем той какво мисли – че изобщо няма значение третата доза и другите дози, той отрича ваксините. Счита, че всички ще се срещнат с вируса и ще добият естествен имунитет, обясни тя. Проф. Аргирова допълни, че не е парадокс участието на доц. Мангъров, който има коренно различно мнение за ваксинацията и пандемията. Това е личното желание на премиера, който твърдо е на тази позиция, че с всички трябва да се разговаря, допълни тя.