Хора, които са се ваксинирали срещу COVID-19 могат да се заразят отново и са преносители на зараза. Това каза за Радио Варна проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към БАН.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
РНК ваксините срещу COVID-19 не предпазват от повторно заразяване с вируса, а помагат боледуването да премине по-леко и гарантират, че човек, заразен за първи път или повторно, няма да влезе в болница.
За съжаление ваксинираните и след това заразени с коронавирус могат да заразяват хората около тях, затова трябва да продължим да спазваме мерките за безопасност, коментира още проф. Петрова.
Тя даде за пример Израел, където населението беше масово ваксинирано с ваксината на Пфайзер. Няколко месеца по-късно се оказа, че хоспитализациите са спаднали със 100%.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Няма връзка между тромбозите и съдовите проблеми след ваксиниране срещу коронавирус, защото честотата на тези заболявания е същата както и при неваксинираните хора, коментира още проф. Петрова. 25 случая в световен мащаб от 30 милиона ваксинирани е много малък процент, за да се направи връзка между ваксинираните и тези проблеми.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
„Молбата ми е хората да се ваксинират, а не да рискуват да прекарат Ковид 19 и то в новите му варианти. Никой не е застрахован не само от заразяване, но и от повторно заразяване. С ваксинирането си гарантираме, че боледуването ще протече по-леко и няма да се наложи да се лекуваме в болница.“, каза още проф. Петрова.
По данни на Националния център по заразни и паразитни болести в момента в България над 85% от заразените са с британския щам на коронавируса. Няма данни за южноафриканския, нигерийския или други варианти на вируса. Надявам се, че с това изолиране и спиране на пътуванията от тези страни, ще се ограничи разпространението и тези щамове няма да стигнат до нас, каза още проф. Пенка Петрова.