„Към този момент нямаме основания за притеснения. Лятото ще изкараме спокойно, а после може и да се случи нещо. Може да гледаме Гърция – те са месец пред нас”. Това заяви математикът проф. Николай Витанов.
„Сега в Гърция пече, но още не е напечено. Август ще продължи да пече слънце, но и ситуацията с COVID-19 може да е напечена. Там се надига вълна, което не е никаква изненада. Делта вариантът на вируса действа там отдавна. Той беше държан в капан от мерките, но в някакъв момент ще пробие”, обясни математикът.
Той коментира ситуацията в страната.
„При нас Делта вариантът на вируса се опитва да пробие, но не успява. Това ще е така още малко време. Здравната система, действието на английския щам и летния сезон са три от четирите фактора за развитието му. Четвъртият е ваксинацията”, каза проф. Витанов.
Математикът предупреди за опасностите през есента.
„За всяка държава разпространението е различно. Научната информация показва следното: Делта вариантът се удвоява на 8 дни. Ако стигнем 1000 новозаразени, след седмица ще сме на 2000. Ако не направим нищо след месец ще сме на рекорд – 8000 случаи на ден”, обясни проф. Витанов.
Специалистът добавя, че са нужни само 2-3 седмица на Делта варианта, за да придобие застрашаващи размери. "Все пак лятото е спокойно и хората трябва да се насладят на почивката си", завърши той.
Проф. Николай Витанов отчете, че това, което ще ни остане в борбата срещу Делта варианта, е ваксинацията, която не върви. Ние имаме доста проблеми с ваксинацията, изтъкна математикът. Според него други мерки могат да преборят антиваксърското чудовище. Теоретично може да се пребори антиваксърското чудовище, но практически няма да стане. Наесен ние няма да сме на 70% ваксинирани, а на 35%, отчете проф. Витанов.
Той предупреди, че ако допуснем разпространението на Делта варианта, веднага ще се промени ситуацията на страната, която се намира в зелената карта. Трябва да се засили ваксинацията, защото ще преодолее всичко друго, което се опитаме да направим, добави проф. Витанов.
„Опасността е реална, но не засега, а есента ще ни представи сметката за това, че сега не взимаме мерки. Ако пробие процесът на падане ще спре и броят на активните случаи ще тръгнат нагоре“, категоричен бе проф. Витанов.