Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Кантарджиев: Разчитам до седмица да започнат да намаляват случаите

07 юли 2020, 20:20 часа • 2930 прочитания

“Каквито са предпазните мерки срещу обикновен грип, такива ще останат и мерките срещу коронавируса след края на извънредната епидемиологична обстановка, през есента. Като най-критични за заразата се очертават месеците октомври и ноември, когато зачестят другите вирусни заболявания“. Това заяви проф. Тодор Кантарджиев в предаването „Още от деня“ по БНТ.

Той отбеляза, че младите хора не са застрашени, за разлика от хората над 60-годишна възраст, хората с диабет и други предходни заболявания и третата група са тези с имунен дефицит. Той подчерта още, че бременните жени трябва най-много да се пазят. „Виждате, че нисък процент са в болници и са тежко болни. Ползвай си маската на закрито, не се събирайте много хора на закрито. Правете тържествата на открито", съветва той. 

Професорът очаква, благодарение на мерките за безопасност и продължената извънредна епидемиологична обстановка, до седмица броят на случаите на коронавирус да започне да спада. „Очаквам да поддържаме едни цифри – до около 200 на ден, след това разчитам да започнат да намаляват случаите. Трябва да пазим себе си и семействата си. За съжаление, събирането на хора на едно място, особено емоционалните с песни и танци, човек се заразява от викане и крещене", категоричен бе специалистът. 

"Както виждате, ориентацията е към лекарства, които до сега са ползвани за нещо друго, защото са безопасни и безвредни и могат да се ползват за друго. Ако помагат за коронавируса, са добре дошли. За ваксината е малко трудно - както повечето вируси инфекции, клетъчният имунитет е този, който те защитава. Доста фирми са близо до въвеждането на тази ваксина, но трябва да се знае дали ваксината ще ни пази или ако се разболеем ще изкараме по-леко вируса. Колко време ще действа тази ваксина? А ако вирусът мутира, дали тази ваксина ще е достатъчно силна. В рамките на ЕС и САЩ няма да излезе ваксина, която създава риск за здравето. Може да не е достатъчно ефективна, но няма да е вредна", каза още експертът. 

„Досега са направени 180 хиляди теста, но не е по силите на здравните власти да се тестуват с PCR тестове всички постъпващи в болници. Затова всички, влизащи в здравно заведение, сега се тестуват с бърз тест, а който покаже положителен резултат за COVID 19, се тестува отново, вече с PCR реакция“, каза още проф. Кантарджиев.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес