По време на ковид пандемията имаше намаляване на имунизационния обхват, но през последната година се навакса доста. Сега е европейската имунизационна седмица и трябва да се акцентира отново на огромното значение, което има имунизацията за предотвратяване на инфекциозните заболявания. Отдавна не сме свидетели на огромните епидемии от тежки заразни заболявания, които сме имали преди десетки години и това е благодарение на разработването на ваксини - това заяви проф. Ива Христова - директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
По думите ѝ, тази година имаше проблеми със скарлатината и варицелата. Към момента обаче, процесът със скарлатината е доста овладян, т.е. случаите на скарлатина намаляват на седмична база.
"От друга страна обаче, с варицелата продължава проблема. Причинителите са различни - при скарлатина говорим за бактерии, а при варицела - за вирус. Това означава повлияване с антибиотици при бактериално заболяване. Освен това, варицелата е една много сериозна шарка, но за нея има ваксина, която обаче не е в задължителния календар и това е причината да имаме сериозно разпространение. Ако по-широко се приложи ваксината, това ще доведе до лимитирането на варицелата", обясни проф. Ива Христова.
Обикновено заболяването е разпространено в големите градове и е сред децата до 5 години. Важно е да има един сериозен здравен филтър на входа на детските ясли и градини, а дори и в училищата.
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
"Възможностите са първо за ваксинация - да има една обучена имунна система, която при среща с вируса да реагира бързо и да го елиминира. И второ, ролята на здравния филтър на детските градини", уточни Христова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
За една голяма част от населението е липсата на информация за ваксиниране или реимунизация. Затова медицинските специалисти и по-специално личните лекари трябва да разясняват на хората за ползите от ваксините.
По отношение на коронавируса, проф. Ива Христова каза, че през последните седмици се наблюдава повишаване на случаите. Не се говори обаче за предстояща висока вълна, а за едно натрапчиво повишаване, което ще засегне по-голям кръг хора. Вирусът непрекъснато генерира нови подварианти и оттам се наблюдава повишаване на заболеваемостта - сега актуалните са "Кракен" и "Арктурус". Христова е убедена, че лека-полека коронавирусът ще бъде "опитомен" и ще е сезонно заболяване.
ОЩЕ: Седмицата на коронавируса: Ръст, засега лек. Новият индийски вариант официално е в България
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив