Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Ива Христова: При всяка следваща вълна отчитаме все по-висок интензитет на коронавируса

28 март 2021, 10:00 часа • 5775 прочитания

"Винаги има ефект, дори и от временно затваряне. Видяхме, че не можа много да се намали броят, но се движи около 4000. Страхувам се, че това няма да е достатъчно. Според мен това е мярка за насилствено вкарване на разумност. Ако сме разумни, няма да има нужда от затваряне и мерките ще бъдат по-меки". Това заяви проф. д-р Ива Христова - заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни болести, пред Нова телевизия.

Според нея, докато хората продължават да неглижират вируса, ще се наблюдава покачване на бройки и ще са необходими строги мерки. Тя е на мнение, че е много важно ваксинирането да се случи максимално бързо.

"При всяка следваща вълна отчитаме все по-висок интензитет. Това основно се дължи на мутациите на вируса. Той няма да спре да мутира. Сегашното покачване се дължи на британския вариант, който циркулира навсякъде. Този вариант и следващите след него ни показват, че вирусът е на стъпка пред нас. От нашите бързи реакции и задружни усилия зависи ние да го настигнем, изпреварим и блокираме”, смята проф. Христова.

Относно бразилския вариант (P.1), инфекционистът подчерта, че се наблюдават много случаи на повторно заразяване (официално в България не се води статистика на случаи на повторно заразяване, като данни за този аспект на коронакризата можете ДА НАУЧИТЕ ТУК). Според нея, ако той започне да циркулира в България, ще се наложи да се прибегне до нови ваксини и повторно ваксиниране. Проф. Христова е на мнение, че ако манталитетът ни остане същия, ще се стигне и до четвърта вълна на вируса.

По отношение на случаите на повторно заразяване с COVID-19 има строг научен метод с определени критерии, с който се доказва такова нещо. За това говори в интервю за Actualno.com ръководителят на катедра "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) доц. Любомира Николаева-Гломб. Първо, когато си заразен и с потвърдена диагноза COVID-19, взетата проба за тест трябва да се секвенира т.е. да е известен изходният вариант на вируса, а когато има симптоми на втора инфекция, пак да се направи секвенция на взета тогава друга проба и да се види има ли различия в секвенциите на генома на вируса от двете проби и какви точно са, за да се определи дали вторият случай е ново заразяване или е неизчистен след първите симптоми вирус.

Още: В Чехия подозират официално около 1500 души за повторно заразени с коронавирус

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес