Страната излиза от пика на четвъртата COVID вълна, но е рано да се говори за трайна тенденция. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. Тя уточни, че вече има 2 области, които отново са в жълто на картата.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Ситуацията в болниците обаче остава тежка, а през последното денонощие починаха още 88 болни. Само за ден заболеваемостта в страната спада с 43 единици – от 820, до 777 заразени на 100 хиляди души. А броят на излекуваните за последното денонощие е значително по-голям от този на регистрираните новозаразени.
"Тенденцията стабилно е надолу. Но е много важно да се знае, че всичко си зависи от нас и нашето спазване на мерките", заяви проф. Ива Христова пред Нова телевизия. Кърджали е една от областите, които минаха в жълто. Другата е Търговище. Заболеваемостта в тях отново е под 250 на 100 хиляди души население. От здравното министерство заявиха, че не се предвижда облекчаване на мерките, дори в областите със спад на новите случаи. Така изискването за зелен сертификат остава в сила и в тях. А математици предупреждават, че е рано за отпадане на мерките.
"70-75 процента може би вече са защитени, но това, ако сме много оптимисти. Никой всъщност не може да ви каже кога ще свърши тази епидемия. Не сме наясно доколко имунитетът, който се получава е траен заради новите варианти", заяви математикът Лъчезар Томов. В началото на тази седмица интересът към тестването за антитела е значително по-малък от предходната, когато здравните власти разрешиха наличието им да е основание за зелен сертификат. Междувременно от информационно обслужване изчислиха, че за уикенда са издадени 9814 сертификата за антитела.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница