Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Генчо Начев: Новият реимбурсен списък е направен на тъмно

17 април 2018, 09:25 часа • 2024 прочитания

Новите по-ниски цени на медицинските изделия и консумативи събудиха дискусии за правилността на този ход. Аргументите в полза на решението са, че анализът е показал на какви цени тези изделия се търгуват. Притесненията на лекарите са, че по този начин са изправените пред две алтернативи - трупане на дългове или доплащане от страна на пациента.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Темата в ефира на БНТ коментира проф. Генчо Начев, директор на болница "Света Екатерина", национален консултант по кардиохирургия, който отрече новите цени на реимбурсиране на медицински изделия и консумативи да са консултирани с националните консултанти. Според него новият реимбурсен списък е направен на тъмно.

"По-скоро е трябвало да бъдат консултирани кои от консумативите има възможност да намалят цените, а с колко вече, хората, които разбират от финансиране, могат да преценят", отбеляза Начев и обясни, че частните болници не са задължени да правят процедури по Закона за обществените поръчки, могат веднага да сключват договор, ако намерят доставчик, който да предложи тази цената, която Касата казва, че ще реимбурсира. "Проблемът е, че за да направим нов търг и процедура по Закона за обществените поръчки, това отнема 3 месеца", каза проф. Генчо Начев.

Той изрази надежда, че нещата биха се успокоили на 24 април, когато има надзорен съвет на Касата, в който ще се разговаря с фирми кои от тях биха могли да предложат тези продукти на цената, която Касата ще реимбурсира. 

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Проф. Начев коментира, че в повечето случаи доплащанията от хората не са регламентирани. "Много е просто, казва се какъв е пакетът, който реално Касата, с парите от задължително здравно осигуряване може да покрие, в този пакет трябва да влязат неща, които са жизнено важни. Този пакет се покрива със 100% от Касата. Казва се какви консумативи и импланти касата може да субсидира, т.е. реимбурсира", отбеляза още проф. Генчо Начев.

Според него това е пътят за демонополизация на Касата и този процес не може да стане от днес за утре.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес