Проф. Асен Балтов, директор на Пирогов и член на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса, се обяви за безплатни бързи тестове и за 14-дневната карантина. Припомняме, е в България от около месец, карантината за COVID-19 бе намалена на 10 дни със заповед на здравния министър. Това първо бе обявено на брифинг за разпространението на заразата в страната, и бе подкрепено от всички, включително и проф. Асен Балтов.
Днес обаче стана ясно, че Пирогов изпраща в 14-дневна карантина пациенти на домашно лечение. Ето какво каза Балтов: "Според клиничната картина (бел.ред. на нов пациент) решаваме дали той може да продължи лечението си в къщи, изолиран, забележете, като спазва карантина от 14 дни, или трябва да постъпи за хоспитализация", каза той пред BTV. Също толкова дни препоръчва за карантина и на медицинските си служители - това стана ясно от публикуваните на страницата на Пирогов - иснтрукции към тях. Какво да правим при съмнения за COVID-19 - съветите на "Пирогов"
Проф. Асен Балтов обяви, че бързите антигенни тестове и в момента са безплатни - плащат ги само тези, които се изследват без симптоми. Но дори и за тях ще станат безплатни, след като има достатъчно количество. "В момента все още тази поръчка не е изпълнена, очаква се да се закупят 1 милион ъбрзи антигенни тестове, които ще влязат веднага във въоръжение". По думите му антигенните тестове много помагат на медиците: "позволяват бърза скринингова диагностика, намалява напрежението в лабораториите".
Решението дали бързият тест ще се признава за категоричен и ще позволява карантина за коронавирус България не може да реши сама, според Балтов. "Това трябва да бъде решение на целия ЕС, защото работим по единна система. Единствено PCR тестовете са признати - положителен тест е сигурен показател за коронавирус.", обясни той.
Припомняме, е в момента продължават преговорите между БЛС и НЗОК за електронните направления, които ще могат да изписват личните лекари. Според общопрактикуващите - те трябва да могат да изписват безплатни бързи тестове и PCR тестове. Като настояват след положителен бърз тест пациентът да може да бъде карантинират заради коронавирус, преди потвърждение на PCR тест.
5% от пациентите се нуждаят от реанимационно лечение. Повечето от тях са закъснели случаи и тежко засегнати, идват с много тежко засегнат бял дроб - над 60-70%, и се стига до летален край, каза Балтов и добави, че "цитокиновата буря е почти невъзможно да бъде овладяна" без значение дали се ползва ремдесивир или кръвна плазма.
Другите случаи на починали са на хора, които късно са постъпили в болница, като дотогава са пренебрегвали здравето си.
Проф. Балтов каза, че в "Пирогов" има млади хора, които се лекуват от коронавирусна инфекция. "Имаме много млади хора, които са интубирани, които идват късно, след 2-3 седмици. Те издържат много време, не идват веднага при първи симптоми. Пренебрегвали са, че имат лека температура, гърлобол, лек задух при физически упражнения. Това е невглеждане в собствената им физика и чакане да им мине...", даде пример специалистът.
"Около 400 колеги от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ са преминали вече коронавируса. Само 7 от работещите в COVID отделения са се заразили и излекували. А в момента работят 450 човека в COVID отделенията. ", отчете професорът и обясни: "Проблемът не е в медиците и болницата. Проблемът е, че повечето от тях се заразяват във външна среда, а не вътре в самото отделение."
В Пирогов в момента са разкрити 446 COVID легла. От тях 46 са за реанимационни болни, а 400 за средно тежки и тежки случаи. Тази сутрин по справка 337 от леглата са заети, каза той.
По думите му здравната система в момента е сериозно натоварена, но не е на предела си.
"Силно се надявам, че пика на пандемията сме го доближили. Носенето на маски се оказа, че е най-големият враг на увеличаването на заразените. Така не позволяваме разпространението на аерозолите, в които се съдържа COVID. Това ще ни помогне да облекчим работата на всички колеги в системата на здравеопазването. Маските не пропускат аерозолите. Спекулации са, че вирусът, като премине през маските, ще ни зарази. Носейки маска, намаляваме възможността да се инфектираме, а ако това се случи, рискът да го прекараме тежко намалява", коментира още проф. д-р Асен Балтов, управителят на "Пирогов". Той коментира трислойните маски, които са препоръчители за работещите в заразена но обясни, че и обикновените вършат същата работа при разходка навън.
"Вече 8 месеца си говорим за това, но много хора не разбраха, че не се опитваме да им ограничим свободите, а искаме да се борим за тяхното здраве, но и те трябва да направят нещо, за да помогнат за нас. Изисква се елементарна дисциплина и мерки", отбеляза още той.