"Виждаме, че три седмици след обявяване на мерките и затягането на мерките имаме вече пречупване на кривата. Дано тази тенденция продължи по същия начин, защото то ва начинът да се справим с този скок, с тази втора вълна, която ни заля." Това каза директорът на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ проф. Асен Балтов в „Денят започва“ по БНТ.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
„Всички виждаме, че когато се спазват мерките, колкото и да са леки, забележете всичко, което ни заобикаля на Балканския полуостров и в Европа в момента, те дават резултат. Това се случва много по-бавно и много по-плавно, отколкото ако беше напълно затворена държавата и нищо не работеше“, посочи още той.
Проф. Балтов обясни, че трябва хората да бъдат здрави, за да може да се извърши ваксинация.
„Аз лично мисля, че тези мерки са добри, вършат работа. Хората и някой браншове сигурно са недоволни. Идеята е да се запазят максимално много човешки животи, да не разрешаваме да се разраства пандемията и все пак ние се готвим за една голяма и мащабна акция по ваксинация. Хората трябва да са здрави, когато се ваксинират. Именно това е идеята, че ние след 15 януари ние ще имаме много повече здрави и по-малко заразоносители и заразени, така че спокойно да може да бъде извършена ваксинацията на първия контингент на първа линия“, каза още той.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
По повод предстоящите празници и опасността от струпването на много хора и събирания, проф. Балтов посочи, че това е личен избор и празнуването няма да е такова, каквото е било през изминали години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
„Хората имат глави на раменете. Това си е личен избор. Младите винаги искат да се веселят, да празнуват, но мислейки за по-възрастните хора, ние трябва да имаме една отговорност и съпричастност, която да изявим по този начин. Тази Нова година няма да е като предишните, надяваме се да е последната такава. По-добре да стиснем зъби и да направим компромис, за да можем следващата година да бъдем в друго положение“, каза той.
Относно връщането на учениците в клас и децата в детските градини и яслите той посочи: „Аз мисля, че чакаха твърде дълго да се направи това. Поставя се под риск тяхното обучение, особено за първокласниците, предучилищната. Обучението в онлайн среда за тях не е изобщо реално .
Мисля, че пускането след 4 януари е закономерно, нормално, все пак това са едни по-затворени колективи, с един преподавател. Когато се спазват мерките и самите родители са отговорни и не пускат деца, които имат хрема или леки проблеми, нещата ще бъдат нормални“.
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Проф. Балтов обясни, че е малко по-добро положението в болниците, но не достатъчно.
"Това, че са намалели новите случаи и новите заразени не говори за тотално подобряване на възможността и отдих на здравната система. От тези 3 седмици ние не сме паднали под 300 пациенти, които се лекуват на денонощието. Това означава, че натискът дори да е намалял, не е дори на половина от това, което беше в началото на ноември. От тях в тежко положение са 40, в реанимация са. Не сме на 100 % пълни, но винаги запазваме един капацитет от 40-50 легла, които да могат да бъдат заети при нужда. Обикновено се изписват около 20-25 пациента и се приемат толкова. Всички се надяваме, че ваксината ще е тази, която ще направи една профилактика, която да ни позволи ние да се защитим. Прави се всичко възможно, но смъртността все още е висока и затова ние предложихме мерките да останат мерки до 31 януари. Всеки един живот е от значение и в момента, ако отпуснат мерките и отново ни залее вълната, разбирате, че при 4500 новозаразени, ефектът, който видяхме от тях, идва един месец по-късно. Смятаме, че е редно поне още един месец да бъдат тези мерки, за да бъде смъртността да бъде сведена до миниум“, каза още той.
Проф. Асен Балтов подчерта, че не препоръчва вечерен час и пълен „локдаун“.