Когато е правен анализ за първоначалния вариант на здравния бюджет, не е мислено, че пандемията ще продължава да се разраства така, както през есента на 2020 година. Това призна депутатът от ГЕРБ Кирил Ананиев, който беше финансов министър именно по времето на формирането и приемането на държавния бюджет за 2021 година. Ананиев говори по време на заседанието на парламентарната бюджетна комисия, която прие актуализация на държавния бюджет за 2021 година на първо четене.
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Само с 4 гласа „въздържал се”, бюджетът на НЗОК мина с лекота първото четене в бюджетната комисия.
Паричната картина в здравето
Тази година 3 млрд. лева струват коронамерките (т.е.не само здравните), 442 млн. лева са здравните текущи ковид разходи за първите 7 месеца. Управителят на НЗОК д-р Петко Салчев коментира, че очаква догодина Касата да разходва 20 млн. лева повече всеки месец заради пандемията.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Може да има нужда от повече пари за здраве заради коронавируса, предупреди сегашният служебен здравен министър д-р Стойчо Кацаров. Причината – правени са разчети чак декември да има заболеваемост от над 600 души на 100 000 население, а вече през август има заболеваемост от почти 200 на 100 000 население. Затова Кацаров предлага пакет, с който да се позволи домашно лечение на КОВИД (заплащане от НЗОК на съответните лекарства според състоянието), тъй като амбулаторното лечение е по-евтино от хоспитализацията – съответно общите разходи ще бъдат намалени. А актуализацията на бюджета е разчетена при вариант, в който страната ни да е два месеца в оранжевата и два месеца в червената зона на заболеваемост от Covid-19.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
За какво ще бъдат харчени малко над 120 млн. лева по бюджета на НЗОК, поискани на отделен ред? Според управителя на НЗОК Петко Салчев тепърва ще се правят разчети, но основното е за борба с коронавируса и съответно да се предвидят пари за извънболничната помощ – за прегледи, правене на тестове за КОВИД и т.н.
По отношение на ваксините срещу коронавирус, д-р Кацаров единствено каза, че се надява да използваме по-голяма част от тези, с които разполагаме.
Най-сериозни противоречия има за методиката за бонуса от 1000 лв. при работа на първа линия с ковид болни. Стигна се до съгласие по въпроса да се говори отново още преди края на седмицата.
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Предистория на голямата рамка
В края на миналата седмица, по време на изслушването си в бюджетна комисия, представяйки параметрите на актуализацията, служебният финансов министър Асен Василев уточни, че в текущия вид на бюджета са заложени 1,196 млрд. лева за КОВИД мерки, за социални мерки и за избори. Мерките за здравеопазване пък са в т.нар. буфер, който е разпоредба в закона, даваща възможност на Министерски съвет да иззема и пренасочва пари целево за здраве. Към момента са изхарчени 2,390 млрд. за тези дейности, тоест вече са изхарчени 1,94 млрд. над това, което е заложено в бюджета.
Задаващата се нова вълна на епидемията обаче налага обезпечаване на здравните и социалните мерки, мерките за бизнеса, както и да се предвидят средства за защита на държавната ни граница с оглед мигрантския натиск заради ситуацията в Афганистан.
Актуализацията не е цялостна, уточни още финансовият министър и поясни: Допълнителни 575 млн. лв. са за социални разходи. Това включва 353 млн. за актуализация на пенсиите или продължаване на мярката с 50-те лева, 76 млн. за отопление, 72 млн. надбавка по закона за личната помощ, 35 млн. надбавка за пенсионери под линията на бедността и 30 млн. за подкрепа на родителите на деца до 14 години в епидемиологичната обстановка.
Има предвидени и 133 млн. лв., които са разчетени и за избори 2 в 1, ако бъдат отделни – сумата ще трябва да стане 183 млн.
Към МРРБ са заложени 100 млн. лв., които са необходими за зимната обстановка, тъй като всички средства в АПИ са изчерпани.
Има 90 млн. лв., които са основно за възстановяване на резерва на МВР и на Министерството на правосъдието, които са взети с буфера. Има и едни 16 млн., които са предвидени за загубени дела за КЕВР.