Демонополизация на НЗОК и болниците да не бъдат търговски дружества. Това са сред основните идеи, обсъждани на преговорите по сектор "Здравеопазване", организирани от "Продължаваме промяната". Дискусиите имат за цел да формират политики, около които да се планират действията на бъдещото коалиционно правителство.
Още: Лекар: Странна грипна епидемия с празни чакални
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Специално за тези две идеи има съгласие за демонополизация на НЗОК, но относно статута на болниците беше прието да се направи обстоен анализ и на негова база да бъдат предприети бъдещи действия.
Интересен аспект от идеята на БСП е какво би значело това за поликлиниките - там има търговски дружества, например поликлиниката на Александровска болница. Отделен въпрос е ако едно лечебно заведение се дерегистрира заради стопанската си дейност, няма да има дълги ликвидационни процедури и бреме за много здравни структури.
Участниците от БСП настояха за пълна забрана от страна на пациентите, когато се обслужват от НЗОК.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Георги Михайлов подчерта необходимостта от създаване на електронно здравно досие, подобряване на възможностите за специализация на младите лекари и оставането им в България. В идеите влиза и приравняването на неплащането на здравни осигуровки към неплащането на данъци и удържането им, ако лицето получава помощи, от тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Създаването на Национална детска болница и лекарствата да са безплатни за децата до 12 годишна възраст, независимо какво е заболяването са другите приоритети.
Депутатът от "Има такъв народ" проф. Андрей Чорбанов настоя в евентуалното коалиционно споразумение да бъде записано, че няма да се допуска "никаква форма на натиск, независимо дали е административен или корпоративен" за ваксинирането срещу COVID-19.
Д-р Александър Симидчиев от "Демократична България" призова да се намали доплащането от пациентите в системата и да се преобразува агенция "Медицински надзор" в държавна агенция "Медицински контрол", като тя да има и регионални структури. Според него в първите 100 дни на управлението може да се направи електронното пациентско досие.
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Общо осемнайсет са представителите на четирите формации, участващи в разговорите за здравеопазване. От "Продължаваме промяната" са Боряна Алексиева, Антон Тонев, Виолета Лорер и Асен Василев, който председателстваше преговорите. Председателят на Българският лекарски съюз д-р Иван Маджаров е поканен като надпартиен експерт на срещата.
От "БСП за България" участват Георги Михайлов, Георги Йорданов, Бойко Коруков, Невена Цачева и Динко Странски. От "Има такъв народ" се включиха Ивайло Христов, Иван Лютаков, Андрей Чорбанов, Силви Кирилов. "Демократична България" е представена от Александър Симидчиев, Таня Андреева, Катя Панева и Анна-Мари Виламовска.