Проектът за национална частна детска болница „Мама и Аз“ създаде усещането, че се прави опит за изоставане строежа на държавна национална детска болница. Това заяви председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров пред bTV за реализирането на национална детска болница – частна или държавна. Инвеститорът обаче отрече, че това е "национална частна детска болница" - той защити позицията, че лечебното заведение ще лекува и възрастни.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Още: Проф. Христо Хинков: Здравният министър няма полезен ход да откаже строежа на нова детска болница
Казусът "Национална детска болница"
Маджаров обясни, че в държавата има два отделни казуса – ако проектите за нова частна болница били внесени с друго име нямало да има чак такъв казус. Все още усещането е, че всяка нова болница просто увеличава броя на болниците, без никоя да се закрива, посочи д-р Маджаров.
Той добави, че е директна задача на държавата да построи национална държавна детска болница. Ако ще бъде национална болницата, Министерство на здравеопазването трябва да предложи добри заплати за медицинските сестри и лекарите, каза шефът на БЛС.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
По думите му трудно е някой да очаква, че лекарският съюз е точно този, който би ограничил възможността на лекарите да работят, където и да било. Регионалната колегия на лекарския съюз е дала положително становище за детската частна болница, уточни Маджаров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Според него, ако някой инвеститор отговаря на стандартите за изграждане на национална болница, би трябвало да получи разрешение за нейната реализация.
Същевременно, пред БНТ д-р Благомир Здравков, директор на Педиатрията (СБАЛ "Проф. Иван Митев"), подчерта, че СБАЛ е изградена още преди Втората световна война, през 1937 година, и е абсолютно ясно, че има нужда от ремонти и рехабилитация, но това е трудна задача.
Още: Нова голяма болница ще има в София
Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?
Още: Заради липса на лекари: Болни деца от Перник ще бъдат транспортирани до София