Бъдещи лекари, които се ангажират да учат някоя от дефицитните медицински специалности, да подписват договор за специализация още в началото на следването си. Така те ще знаят предварително къде и при какви условия ще работят, след като завършат образованието си. Договорът ще бъде и основание конкретна болница да бъде подпомагана от Министерството на здравеопазването. Това предложение са отправили лекари-специализанти на среща със зам.-министърката на здравеопазването Жени Начева, предаде в. "24 часа".
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Държавата да плаща обучението на студенти и специализациите по дефицитни специалности, а срещу това младите лекари ще са длъжни 3 години да работят в България, предвиждат промените в наредбата за специализациите, одобрени от здравното министерство (МЗ). Първоначално МЗ трябваше да прави разпределението на бъдещите лекари по болници, но впоследствие се прие медиците сами да избират къде точно да специализират според предварителен списък на здравните заведения.
При разкриване на конкурс за специализация болниците веднага да публикуват обява в платформата на здравното министерство, а не да имат 14-дневен гратисен срок, искат още студентите. Те настояват и за унифициране на документите за кандидатстване и критериите на конкурсите.