Здравните власти отчитат ръст на заболеваемостта от коклюш у нас и по света. Към момента в България са регистрирани 205 случая.
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация
По-рано днес стана ясно, че две бебета от Кюстендил са починали от коклюш. Децата са били на възраст под два месеца и все още не са били имунизирани. ОЩЕ: Бебета в България са починали от коклюш
"Коклюшът у нас за момента циркулира най-интензивно в София и западната част на страната. Предстои да се развие и в други области и е трудно да се прогнозира докъде ще стигнат мащабите на разпространението", каза главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
"Това, което се случва, не може да се нарече изненада. От началото на 2023 г. започна покачване на болестта в много страни и се ускори от началото на тази година. У нас за първите три месеца има 141 случая, 89% от заболелите са на възраст до 19 г., най-вече заболели са тези между 10 и 14 г. Има една особеност на ваксината - че с времето имунитета спада, но обикновено заболяването при хората, които са си правили такава, протича доста по-леко. Под 10% от заболелите са влезли в болница", допълни той.
Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
ОЩЕ: Ангел Кунчев: Ръст на случаите на коклюш в страната
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
"Предприели сме мерки по изпращане на писма към районните РЗИ-та, БЛС с искане общопрактикуващите лекари да направят преглед на извършените имунизации и реимунизации на децата от техните листи", каза служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.
Кога и как се ваксинират децата?
Имунизационна схема за децата в България срещу коклюш включва имунизация с 6-валентна ваксина на 2, 3 и 4 месеца. След това 5-валентна ваксина се слага на децата отново на 2-годишна възраст, 4-валентна на 6 години и последната имунизация с 3-валентна ваксина се прави на 12 години.
"Реимунизацията на 12 години я въведохме през 2020 г. като отговор на това, че видяхме в Шотландия и Англия как започна увеличаване на случаите в тийнейджърска възраст и се наложи да се направи тази бустерна доза", обясни Кунчев.
Още: Безплатни консултации с неврохирург - проф. д-р Зафер Токташ
Още: Последното действащо общинско детско отделение в София остава без педиатри