Правителството одобри промени и в Наредбата за медицинската експертиза, с което се цели осъвременяване и обективизиране на експертизата. Предлага се и опростяване на модела на оценяване като се премахва математическата формула на изчисление при множество увреждания. Според решението на правителството се очаква с промените в Наредбата да се елиминира субективизмът при определяне на крайния процент трайно.
Още преди решението да стане факт, експертът на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова обяви, че с промяната се цели "спестяване" от инвалидни пенсии. Причината - премахването точно на математическата формула. В нарочен пост в личния си профил във Facebook Григорова обясни по-подробно какво има предвид, давайки пример как ще се "формира увреждане" и съответно как ще се изчислява пенсия за увреждане:
"Извадка от Наредбата на медицинската експертиза:
1. Захарен диабет тип 2 (неинсулинозависим):
1.1. контролиран с диета или с перорално лечение без усложнения: 10%
1.2. захарен диабет на перорално лечение
1.2.1 захарен диабет с едно усложнение на прицелен орган - 30%
1.2.2 захарен диабет с две усложнения на прицелни органи - 40%
1.2.3 захарен диабет с повече от две усложнения на прицелни органи - 50%
Загуба на крайник на ниво подбедрица: 75%
Максималният процент за диабет тип 2 е 50%, ампутиран е долен крайник - 75%. Не се сумират. Човекът с увреждане остава със 75% и е втора група - по-ниска инвалидна пенсия, отнемат му се редица възможности за подпомагане. Когато правителство и директор на НЕЛК лъжат нагло, е важно да се говори с числа.
Ако по медиите продължаваме да се забавляваме с Мая Манолова, никога тези неща няма да се чуят в цялост. Представители на същата бяха на обсъждането в Националния съвет за хората с увреждания, не казаха и дума. За да може тя след няколко месеца, когато хората усетят бича, да яхне белия кон и да започне да се бори с... национално представителните организации на хората с увреждания. Е, сега е доволна."
Същевременно Министерският съвет прие промени в Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи. Целта е Правилникът да бъде синхронизиран с последните промени на Закона за здравето.
Очаква се също така с направените изменения да се намали административната тежест за освидетелстваните лица чрез въвеждане на организационни промени в работата на ТЕЛК и НЕЛК - по-кратки срокове за освидетелстване, неангажиране с явяване пред ТЕЛК и НЕЛК за извършване на клиничен преглед, когато медицинската документация обективизира здравословното състояние напълно. Друга цел на промяната е по-лесното сформиране на съставите на ТЕЛК и създаване на по-гъвкава работа на комисиите предвид възможността лекарите да осъществяват и други дейности освен медицинската експертиза, както, и поради премахване на изискването те да работят в ТЕЛК задължително на трудов договор и на пълен работен ден.