Българският зъболекарски съюз иска повече внимание към здравето на зъбите с конкретни мерки. Това стана ясно от думите на президента на Световната дентална федерация д-р Николай Шарков.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
По думите му оралното здраве стои в периферията на хората, които вземат решенията и пишат законите. "То е неразделна част от общото здраве. Интегрирането на оралното здраве в общото здравеопазване досега не е правено, както трябва да бъде", каза още Шарков.
Още: 20 заместителя на захарта, които можете да намерите във вашата кухня
Световен доклад на СЗО от 2022 г. за състоянието на оралното здраве дава препоръки за универсално здравно покритие до 2030 г. Докладът съдържа анализ за връзката на заболяванията в устата с тези на други органи и системи.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
"Този доклад няма да събере праха. Планът за действие е ясен, точен, със срокове. Трябва да започнем да изпълняваме този план", обясни Шарков. Една от мерките - СЗО казва да направим всичко възможно да ограничим ежедневния прием на захар с 10%. Българинът приема 42 кг захар годишно. Взеха да слагат захар и в хляба, коментира специалистът пред БНР.
"Идете в една аптека и вземете едно сиропче за кашлица. И фармаиндустрията използва захар", обърна внимание той и призова за категорично ограничаване на бялата захар.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Снимка: iStock
Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?
Още: Заради липса на лекари: Болни деца от Перник ще бъдат транспортирани до София
Държавата и захарта
Оказва се, че вече 50 държави са въвели данък заради добавена захар в продукти от хранително-вкусовата индустрия. Сред тях са Белгия, Естония, Ирландия, Португалия, Полша и др.
Още: 1 милион българи са без зъби
"Хранително-вкусовата индустрия много обича захарта. Тя е и вид консервант", каза още д-р Шарков. Според него тютюнопушенето е намаляло драстично, най-вече заради данъка върху цигарите, но и заради "страховитите картини върху цигарените кутии".
"Тютюнът и алкохолът дават своето отражение върху здравето на устата."