Медицинският университет в София подготвя откриване на нов научноизследователски институт по иновативна медицинска наука „Inno Med Sci“. По искане на неговия ректор министърът на образованиeто и науката проф. Галин Цоков внася специален проект на постановление.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Предвижда се институтът да провежда фундаментални и приложни научни изследвания в областта на медико-биологичните, медико-клиничните и медико-социалните науки.
Структурата му ще включва научни сектори по фундаментални иновативни научни изследвания, по приложни иновативни научни изследвания; звено за научно-изследователска политика и административен сектор. Още по темата: Държавата отпусна сериозни средства за общежития на две висши училища в София
Научният сектор по фундаментални, иновативни научни изследвания ще изпълнява проекти областите онкогенетика и молекулярна патология, инфекциозни болести, генетика на социално значимите мултифакторни заболявания и редки болести.
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Към момента МУ-София няма звено, което целево да осъществява научноизследователска дейност в областта на медикобиологичните, медико-клиничните и медико-социалните науки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
„По този начин се пропускат възможности за извършване на широкообхватен кръг научни изследвания, които биха били от полза както на университета, така и на обществото, което е пряко заинтересовано от наличието на нови методи, открития и резултати в системата на здравеопазването“, са част от мотивите за създаването му.
За сравнение към медицинските университети на Пловдив, Варна и Плевен има действащи институти за научноизследователска дейност.
В МУ-София се обучават 5922 студенти, а академичният състав се състои от 860 учени.
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?