За денонощието новооткрите потвърдени случаи на коронавирус в България са 16, като 6 са приети в болница (общо 213 души в болница, 21 в интензивно), при изследвани 496 проби. 581 общо са болните от COVID-19, 2,8% ръст за 24 часа, спрямо вчера е по-малко, тогава беше 4,16%. Нова област с потвърдени случаи няма. Това заяви началникът на Националния кризисен щаб генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски.
От всички болни, 32 са медици. За вчера има нов случай - 64-годишна жена, рентгенов лаборант. 42 души са потвърдено оздравели.
Днес съм разпоредил на щаба да започнат масирани тестове в Банско, включи се и министър-председателят Бойко Борисов. Ще се тестват потвърдени пътеки на контактни хора, стана ясно от думите на професор Тодор Кантарджиев, началник на Националния център по заразни и паразитни болести. Ще се ползват бързи тестове, за да се търсят антитела и да се види колко хора са изградили имунитет - защото вече са минали 2-3 седмици и ще има ясна картина.
На въпрос кога ще почнем и в България масови тестове като цяло, Борисов отрече, че има такава стратегия някъде по света и не се съгласи, че в Южна Корея било така. "Ти ли знаеш или аз, който съм говорил с канцлера", обърна се премиерът към питащия от телевизия "7/8". Той добави, че днес, 8 април, ще има разговор с доцент Мангъров по въпроса и обясни как едва ли не медиите му създавал обтегнати отношения с лекаря.
Попитан за сигнала на движение "Боец", че във Видинската болница не е имало тестове на медици, които са имали контакт с потенциално болен от коронавирус, но се тестват депутати, министри и самият премиер, Борисов де факто не отговори първоначално, а попита: "Не е ли редно да знаете дали съм здрав или не?" И пренасочи към генерал Мутафчийски за Видин - той каза, че в неделя, 6 април, били направени тестове на медиците.
Няма откъде да се купят PCR тестове, увери Бойко Борисов и даде пример, че България платила 5000 теста на Белгия, но там излязъл закон първо да се задоволят местните нужди. Премиерът говори по темата предвид заявката за 1 милион теста в рамките на общоевропейска поръчка. "Да, може да не сме тествали достатъчно, но няма как смъртните случаи да се скрият", подчерта Борисов, който изрази опасение "Цветница и Великден да не ни вкарат в пика".
Същевременно Борисов посочи, че имало лекарства, които давали добър резултат в борбата с COVID-19. Той се похвали, че към България има жестове от чужбина, защото и ние правим жестове. Конкретното темата беше японското лекарство Avigan, известно още като Favipiravir и Favilavir. Лекарството е предназначено за лечение на пневмония, разработено от Fujifilm Toyama Chemical Co за лечение на грип преди 6 години. Въпреки това, по време на експерименти върху животни, са открити странични ефекти. В резултат на това препаратът е изваден от употреба при бременни жени и е включен в списъка с лекарства, за които е възможно лечение по специална преценка на властите.
Работим усилено, каза Борисов, говорейки и за сертифициране на лекарството срещу краста "Ивермектин" (днес премиерът ще има среща по темата с разработчици на препарата), докато се хвалеше как български защитни продукти са по-качествени от тези на световни "империи". "Ключовата дума е лекарство - имаме ли лекарство, въобще няма да ги и питам Щаба", закани се премиерът, но посочи, че ако не се подобри положението в големите икономики, много заводи у нас няма какво да работят.
Бойко Борисов каза и, че дал задача на Щаба да се мисли по какъв ред да се позволи да се ходи в рамките на Витоша и парковете - така, че да не се получи струпване на хора!
За гласуването на пакет "Мобилност" премиерът предрече, че той "ще загине". "Както въздухът се изчисти, много от тези бюрократщини и решения в полза на една или друга държава след кризата няма да ги има - тя кризата ни подреди", каза премиерът.
Още: "Коронавирус: Пикове на разболели се в САЩ и Русия, в Китай празнуват отварянето на Ухан"