Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пациенти са притеснени от неяснотите около Фонда за лечение

06 ноември 2018, 07:30 часа • 1117 прочитания

"Преминаването на Фонда за лечение на деца към НЗОК на тъмно и набързо, без ясни правила и при абсолютно нежелание за обяснение от управителя на НЗОК създава огромно напрежение сред родителите на болни деца. Управители на НЗОК, министри и други управленци идват и си отиват, но ние, пациентите, оставаме и не сме съгласни всеки да си прави неясни експерименти с болните деца на България", пише в позиция на пациентски организации "Заедно с теб", адресирана до здравния министър Кирил Ананиев и премиера Бойко Борисов.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Представителят на организацията Пенка Георгиева е и член на обществения съвет на фонда. С предвижданото преминаване на фонда към здравната каса догодина съветът ще бъде закрит, обяви миналата седмица управителят на НЗОК Дечо Дечев и се мотивира с това, че 46% от документите за деца през 2017 г. и 30% от тези през 2018 г. са постъпили в НЗОК без ценова оферта, пише в днешния си брой Сега.

"Всяко болно дете, независимо дали ще се лекува в чужбина или в България, има оферта, касаеща изразходване на субсидията от държавата, и категорично е гласувано от Обществения съвет за одобрение при наличие на такава оферта“, отвръща Георгиева. Тя обаче дава пример, че част от децата са отивали в страни, където лечението е по т.нар. диагностично свързани групи, при които стойността на лечението е ясна в края и не може да се предостави подробна информация предварително. "Смята ли д-р Дечо Дечев да спира тези болни деца, които се нуждаят от лечение и за които трябва да издава формуляр S2 за лечение в държави, в които са въведени диагностично свързани групи например, или да забавя деца, спешно нуждаещи се от лечение?", пита Георгиева.

Пациентските организации питат и как ще става плащането на хонорари на лекари в чужбина за децата, както и за транспортните разходи и тези за настаняване, тъй като НЗОК може да плаща само за медицински дейности. "Как ще се плащат в бъдеще лекарства в България за тежки онкологични заболявания и други, невключени в реимбурсната листа на НЗОК, както и медицински храни и медицинските изделия", питат още от организацията. Освен това касата плаща само за лечение в ЕС, напомнят още оттам.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Миналата седмица Дечев увери, че всички дейности, покривани досега от фонда, ще се запазят, а законът няма да бъде нарушен, тъй като работата на фонда ще се финансира с целеви трансфер от здравното министерство, а не с пари от здравни вноски.

СЪМНЕНИЯ

"Как смята управителят да осигури прозрачност в работата относно децата, като дейността ще се осъществява от служители на заплата към него и е ясно, че те няма да посмеят да сигнализират за каквито и да са нередности?“, питат от пациентските организации.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес