Днес, 21 март, отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун.
За първи път този ден е отбелязан по време на VI световен симпозиум по инициатива на Европейската и Международна асоциации с цел превенция и помощ на хората със синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година.
От 2012 г. Организацията на обединените нации (ООН) официално подкрепя инициативата. Международната асоциация на хората със Синдром на Даун стимулира своите членове по целия свят да избират свои собствени инициативи и събития, с които да привличат внимание и да разясняват какво представлява синдрома, какво означава той за хората, които са засегнати от него и как те играят важна роля в нашия живот и общества.
Деца със синдрома на Даун се появяват еднакво често в различни страни, в различни социални слоеве и в различни климатични зони. При Тризомия 21 няма никакво значение възрастта на родителите, начинът им на живот, здравето, както и цветът на кожата. Винаги и навсякъде един на седемстотин ще страда от синдрома на Даун.
По-рано хората смятаха, че наличието на този синдром е съпроводено със сериозна умствена изостаналост. Но в наши дни стана ясно, че това съвсем не е така. Хората със Синдром на Даун имат сериозен потенциал и могат да научат много.
Ако желаете днес да подкрепите хората със Синдрома на Даун, условието е следното: "Днес, 21 март, обуйте своите шарени чорапи. Снимате своите крачета и след това качете своята снимка във Фейсбук в подкрепа на хората със Синдром на Даун. Отбележете нашата страница „Живот със Синдром на Даун” и напишете #животсъссиндромнадаун. Така ще подкрепите каузата ни и слънчевите хора на България на техния специален ден.” Това създателите на проекта "Живот със Синдром на Даун".