Към януари 2025 г. в България функционират 3228 аптеки, от които 205 са болничните аптеки. Само 34 обаче са денонощните аптеки. Те са разпределени в 14 области в страната. Шест аптеки са открити в отдалечени района на страната. Четири са в труднодостъпни райони, до които достъп имат около 9 000 души. Това съобщи секретарят на Българския фармацевтичен съюз Светослав Крумов на пресконференция, засягаща актуалната обстановка с лекарствоснабдяването.
ОЩЕ: НЗОК затяга контрола върху електронните рецепти от 1 април
"Ако се осигурят още 2 млн. лв., до края на годината ще има денонощна аптека във всеки областен град", каза Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.
Няма фармацевти
„Отварянето на все повече нови аптеки води до недостиг на специалисти в тях, въпреки че България е на едно от първите места в Европейския съюз по осигуреност на магистър-фармацевти“, предупреди Крумов.
„Не намалява „модата“ за откриване на аптеки, особено в икономически атрактивни райони в големите градове. Отварят се и сезонни аптеки. 173 са получените разрешения за откриване на аптеки за цялата 2024 година. Липсва обаче демографски и географски критерии, ето защо аптеки се откриват само в икономически атрактивни райони“, обясни той.
ОЩЕ: Помощник-фармацевтите в протестна готовност, ето какво искат
Крумов съобщи, че почти всеки новозавършил студент – след първата си година, след като добие една година трудов стаж и има право да е ръководител, веднага отваря аптека. Ако в ЕС една аптека обслужва средно 4150 пациенти, в България една аптека обслужва средно 2300 пациенти.
ОЩЕ: В 12 области у нас няма денонощни аптеки
Управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Станимир Михайлов каза преди дни, че през 2024 г. са разкрити 11 денонощни и 22 нови аптеки в отдалечени населени места. По думите му вследствие на финансирането по методиката има новооткрити аптеки, увеличен е и броят на услугите за гражданите, както и е подобрен достъпът на пациентите до лекарства.