От днес у нас се въвеждат временни противоепидемични мерки срещу разпространението на заболяването коклюш, предаде БНР. Според заповедта на здравния министър те ще действат до края на юли и включват безплатна диагностика с PCR тестове в София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора.
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация
Още: Педиатър: Ваксината срещу коклюш е безопасна за бебета и бременни
Мерките
При съобщаване на случай на коклюш, съответното РЗИ ще предписва нужните мерки на болния и контактните му. Изолацията и лечението на такъв човек продължава до оздравяването му, но не повече от 30 дни, предвиждат правилата.
Ако случаят е в детска градина или училище, се засилват дезинфекцията и проветряването, провежда се ежедневен филтър на децата за симптоми, като хрема, кашлица, обрив. При такива прояви детето не се допуска до останалите, а завръщането му в групата се случва след представяне на документ, че не е заразно болно.
Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
Лабораторните изследвания
Лабораторни изследвания за коклюш ще се правят безплатно на хора, които имат клинични симптоми на заболяването - лекарят ще взима проба и ще я изпраща до лаборатория, работеща със здравните инспекции в пет от големите градове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
Вече е възможно по-ранното имунизиране на бебета срещу инфекцията. При навършени 6 седмици е възможно и поставяне на ваксина срещу пневмококи. От днес е организирана имунизация за бременни жени, желаещи да се ваксинират. Те могат да проверят къде се случва това по области - на сайта "Плюс Мен".
Още: Расте броят на заразените с коклюш, но причина за паника няма