Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Организация иска роми да карат линейките в гетата

10 декември 2014, 16:27 часа • 32463 прочитания

Специални посредници ще пазят от нападения лекарите в ромските квартали. За това се договориха министътърът на здравеопазването Петър Москов и представилите на ромската общност.

Тези посредници ще бъдат избрани след разговори между организации на малцинството и общините. Не е ясно дали ще бъдат платени. Основната им работа ще е да разясняват на хората в махалите работата на Спешна помощ, както и да пазят медицинските екипи от конфликти.

Далечната цел на договорката е повече роми да започнат работа в самата Спешна помощ. Това уточни самият министър Москов, информира Нова телевизия.

Във вторник вътрешният министър Веселин Вучков обяви, че няма как всяка линейка да бъде придружавана от полицейска кола. В началото на седмицата министерства се договориха да си сътрудничат по случаите с нападения срещу медици от спешната помощ.

Полицейски екипи ще придружават линейките във всички райони, в които е бил регистриран случай на нападение над медицински екип. Около това предложение са се обединили здравният министър и представители на ромските общности в България на среща, провела се тази сутрин в здравното министерство.

От Инициативен комитет „Факултета" обаче са на мнение, че няма нужда полицейско присъствие с медицинските екипи, когато отиват в столичния ромски квартал, тъй като досега оплаквания оттам не са постъпвали. От организацията смятат за много по-удачна идеята, когато идва линейка в квартала, шофьорът й да е ром.

„Тук не говорим просто за етнос. Навсякъде на адрес, където е имало такива инциденти, правим нужното екипите на спешна помощ да бъдат подсигурени и с полиция", обясни министърът.

Пред Дарик радио Кирил Василев, който представлява инициативен комитет „Факултета", уточни, че според него, когато линейка отива в квартала, няма нужда тя да бъде принуждавана от полицейска кола. Той обясни: "Където има много сигнали и хора, които искат да нападнат екипите, там трябва полицейско присъствие. Но в квартал „Факултета" такова присъствие е излишно, защото в момента се създава етническа омраза и искаме да спрем това. Решението според нас е дежурен екип в квартал „Факултета", където има здравен център, и линейка с ромско участие, или поне шофьорът да е ром, тъй като познава квартала".

Като друга мярка, обсъждана на срещата, е здравни медиатори да бъдат назначени във всяка една община, в която има компактни групи.

Междувременно след като Българският лекарски съюз подкрепи здравния министър Петър Москов с декларация за обявените от него мерки за гарантиране сигурността на медиците в ромските махали, още няколко професионални съсловия застанаха зад министъра.

В специална декларация Националната асоциация на спешните медици защити Москов и настоя партиите и правозащитните организации, които искат оставката му заради кесенофобски изказвания, да си оттеглят искането. Спешните медици декларират готовност за протести в подкрепа на министъра, информира bTV.

„Протестираме срещу опитите на политически партии, неправителствени етнически и правозащитни организации да дискредитират министър Москов. С реформаторските си идеи и съпричастност към проблемите на пациенти и медици, министър Москов е последната надежда за решаване на проблемите в здравеопазването ни”. Това се казва в документа, изпратен до медиите в сряда.

Според спешните медици „искането за оставката на министър Москов ще доведе до спиране на започнатите реформи в здравеопазването и в частност в спешната помощ”.

С декларация срещу агресията и насилието над здравните работници излязоха и членовете на Асоциацията на Университетските болници в България. В документа е записано: "През последните дни темата за насилието над лекарите за пореден път влезе във фокуса на публичното говорене. За нас лекарите, медицинските специалисти и за всички, които работят в болниците обаче, тя никога не е преставала да бъде част от проблемите, с които се сблъскваме. Готови сме да подкрепим всяка мярка, която ще доведе до промяна и спокойно изпълнение на задълженията ни".

Те припомнят промените в Наказателния кодекс, които позволиха инкриминиране на нападението над медицински лица и налагането на по-тежки присъди за подобни посегателства. „Промяна в нашата работа обаче, на практика не настъпи”, отчитат медиците от Университетските болници.

Подкрепа за здравния министър изрази и Столичната лекарска колегия.

„Стигнахме до парадокс – да защитаваме министъра си (в годините претръпнахме от това, че според всички министри са виновни за всичко) от преднамерените и неоснователни политически нападки, от невчесаните мисли на най-различни „защитници” на човешките права, от хора които не правят разлика между форма и съдържание”, пишат от организацията.

От там допълват: "Не случайно във фокуса се оказаха колегите ни от Спешна медицинска помощ. В целия свят те са предпазната мрежа и спойката между различните части на здравната система и в целият свят тяхното достойнство, условия за работа и растеж, доходи и т.н са оценени най-високо. Те са първите, които еднолично влизат в контакт с пациента. От техните действия в много случаи пряко зависи здравето и живота на болните, но те на първо място търпят злобата, безнаказаността, липсата на държавност и правосъдие от българите. И не е случайно, че в тези общности, където това е изведено до начин на живот, се случват най-често тези инциденти. Над това трябва да се замислят т.н „правозащитници”.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес