Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опровержение: COVID върху маска за 28 дни - само в лабораторни условия

22 октомври 2020, 08:42 часа • 3990 прочитания

Вчера проф. Воденичаров обяви, че коронавирусът се задържа до 28 дни върху маската. Днес имунологът  проф. Красимир Методиев обясни, че това може да се случи само при лабораторни условия. В реалният живот когато секрет с коронавирус попадне на повърхност, тя може да издържи само няколко часа.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Коронавирусът може да съществува и размножава, както и всеки вирус, само в клетка, обясни той пред btv.

„За самия вирус и за жизнения му цикъл и задържането му на повърхности, коронавирусът е частица, не е клетка, вирусът може да съществува единствено и само в клетката. Всеки вирус има своята клетка хазяин и в случая, като говорим за коронавируса, неговите клетки хазяини и са тези на респираторния тракт, което означава, че той може да живее, съществува и размножава и от клетка в клетка дa преминава единствено и само когато има възможност да е в клетката“, каза имунологът.

Когато човешки секрет попадне на повърхност или върху дланите, тогава тези микозните клетки са носители на вируса, те може да издържат до няколко часа, максимум няколко дни, смело е да се каже 28 дни, че издържат, добави специалистът.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Той уточнил, че няма разделение в тезата. Припомни и че директната слънчева светлина действа пагубно на микроорганизмите и те умират за часове и минути.

Проф. Методиев обясни, че маските ще ни предпазят от човешките секрети, в които може да се съдържа COVID-19. A основно хората се заразяват, докато говорят и единият е инфектиран, затова е и важно да имаме предпазни средства.

Имунологът припомни, че природно някои хора имат силна имунна система и са попредпазени, но допълни, че това е генетично.

Относно PCR тестовете специалистът коментира, че те могат да покажат фалшив позитивен резултат заради неправилното взимане на пробаа и последващото й обработване.

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес