Вчера проф. Воденичаров обяви, че коронавирусът се задържа до 28 дни върху маската. Днес имунологът проф. Красимир Методиев обясни, че това може да се случи само при лабораторни условия. В реалният живот когато секрет с коронавирус попадне на повърхност, тя може да издържи само няколко часа.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Коронавирусът може да съществува и размножава, както и всеки вирус, само в клетка, обясни той пред btv.
„За самия вирус и за жизнения му цикъл и задържането му на повърхности, коронавирусът е частица, не е клетка, вирусът може да съществува единствено и само в клетката. Всеки вирус има своята клетка хазяин и в случая, като говорим за коронавируса, неговите клетки хазяини и са тези на респираторния тракт, което означава, че той може да живее, съществува и размножава и от клетка в клетка дa преминава единствено и само когато има възможност да е в клетката“, каза имунологът.
Когато човешки секрет попадне на повърхност или върху дланите, тогава тези микозните клетки са носители на вируса, те може да издържат до няколко часа, максимум няколко дни, смело е да се каже 28 дни, че издържат, добави специалистът.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Той уточнил, че няма разделение в тезата. Припомни и че директната слънчева светлина действа пагубно на микроорганизмите и те умират за часове и минути.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Проф. Методиев обясни, че маските ще ни предпазят от човешките секрети, в които може да се съдържа COVID-19. A основно хората се заразяват, докато говорят и единият е инфектиран, затова е и важно да имаме предпазни средства.
Имунологът припомни, че природно някои хора имат силна имунна система и са попредпазени, но допълни, че това е генетично.
Относно PCR тестовете специалистът коментира, че те могат да покажат фалшив позитивен резултат заради неправилното взимане на пробаа и последващото й обработване.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат