Общо 42 са болниците в страната, в които са извършвали някаква форма на активно лечение на онкологични заболявания в страната през миналата година. Техният брой се е увеличил с една в сравнение с предходната, тъй като лекарствено и лъчелечение е започнала да предлага и болница „Сърце и мозък" в Плевен. Това показват данните от „Индекса на болниците“.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
ОЩЕ: За първи път: Експериментален медикамент срещу рак излекува всички участници в проучването
Не повече от 10 болници обаче имат реална работа със сериозни заболявания, а не повече от 8 са тези, през които са минали над 2 000 пациенти. Радиохирургия има в 11 болници, а роботизирана хирургия - само в три.
От данните става ясно, че Здравната каса е увеличила средствата за онколекарства – от 246 млн,. лв за 2015 г. за миналата година са били предвидени 708 млн. лв.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Макар да се увеличават лечебните заведения, смъртността расте, показват данните. 17 900 са починали пациенти през 2012 г., в сравнение с 2020 г., когато са починали 19 300.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Най-големият проблем според анкета е лошото отношение. Следват ги индивидуален подход, липса на стандарти и препоръки, както палиативни грижи и обезболяване.
Българската онкология няма съвременна организация, липсват национални ръководства, никой не знае въз основа на какво се лекуват пациентите. Освен това липсват систематизирани процедури - прави се първо, второ и трето. Няма всеобхватни ракови центрове, нямаме кредитиране на онколозите, никой не контролира експертизата на онколозите, няма програми за палиативни грижи.
"Българската онкология е едно аморфно и безструктурно същество. Тя имитира онкология. Тя лъже пациентите и обществеността, че е онкология при все, че на нея не й липсват европейски модели. Не й липсва и европейско финансиране. На българската онкология й липсва европейско мислене", каза доц. Димитър Калев.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
ОЩЕ: Едва 4 от 10 пациенти с рак в България достигат петгодишна преживяемост