Онкологичните болници се увеличават, но смърността не спада

07 юни 2022, 14:45 часа • 4825 | прочитания

Общо 42 са болниците в страната, в които са извършвали някаква форма на активно лечение на онкологични заболявания в страната през миналата година. Техният брой се е увеличил с една в сравнение с предходната, тъй като лекарствено и лъчелечение е започнала да предлага и болница „Сърце и мозък" в Плевен. Това показват данните от „Индекса на болниците“.

Още: Ангел Кунчев не вижда смисъл за масова имунизация при 5 случая на менингокок

Още: От днес: Започва ваксиниране срещу менингококова инфекция

ОЩЕ: За първи път: Експериментален медикамент срещу рак излекува всички участници в проучването

Не повече от 10 болници обаче имат реална работа със сериозни заболявания, а не повече от 8 са тези, през които са минали над 2 000 пациенти. Радиохирургия има в 11 болници, а роботизирана хирургия - само в три.

От данните става ясно, че Здравната каса е увеличила средствата за онколекарства – от 246 млн,. лв за 2015 г. за миналата година са били предвидени 708 млн. лв.

Още: Директорът на Столичната педиатрия с добри новини за детето с менингококова инфекция

Още: Започва изграждането на нова хеликоптерна площадка

Макар да се увеличават лечебните заведения, смъртността расте, показват данните. 17 900 са починали пациенти през 2012 г., в сравнение с 2020 г., когато са починали 19 300.

Най-големият проблем според анкета е лошото отношение. Следват ги индивидуален подход, липса на стандарти и препоръки, както палиативни грижи и обезболяване.

Българската онкология няма съвременна организация, липсват национални ръководства, никой не знае въз основа на какво се лекуват пациентите. Освен това липсват систематизирани процедури - прави се първо, второ и трето. Няма всеобхватни ракови центрове, нямаме кредитиране на онколозите, никой не контролира експертизата на онколозите, няма програми за палиативни грижи.

"Българската онкология е едно аморфно и безструктурно същество. Тя имитира онкология. Тя лъже пациентите и обществеността, че е онкология при все, че на нея не й липсват европейски модели. Не й липсва и европейско финансиране. На българската онкология й липсва европейско мислене", каза доц. Димитър Калев.

Още: Вече дишат сами: Д-р Валентин Димитров с добри новини за пациентите от Кочани

Още: Експерт: Бактерията може да е в организма на много хора, само в редки случаи се стига до менингит и сепсис

ОЩЕ: Едва 4 от 10 пациенти с рак в България достигат петгодишна преживяемост

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес