Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Огромно объркване в извънредния закон за налагането на противоепидемични мерки

20 март 2020, 16:55 часа • 12415 прочитания

Мерките по смисъла на чл. 2, ал. 1, предприети преди влизането в сила на този закон, се считат за предприети в негово изпълнение – правна комисия не подкрепя текста на вносителя и предлага той да бъде отхвърлен.

Този текст беше написан на 22 страница от доклада на правна комисия за Законопроекта за мерките по отношение на извънредното положение в България и е изключително важен по същество. Той означава, че заповедта на здравния министър Кирил Ананиев за противоепидемичните мерки досега не е обнародвана и това я прави недействаща от правна гледна точка – съждението на адвокат Любомир Владикин, член на Контролния съвет на Софийската адвокатска колегия.

Докладът на правна комисия обаче е написан с мотив, че се готви промяна в чл. 2, ал. 1. Тя е следната - заради извънредното положение здравният министър може да въвежда и други временни мерки и ограничения, определени в закон – извън тези, които въвежда по Закона за здравето. Това значи, че Ананиев няма да бъде толкова ограничен с изричен закон - този за извънредното положение. Но Явор Божанков от БСП изрично подчерта, че е пълна глупост здравният министър да въвежда със заповед мерки, определени в закон - ако са в закон, това означава, че той трябва да ги изпълни и без заповед.

В крайна сметка текстът, предложен от правната комисия, беше приет от депутатите.

Припомняме, че здравният министър с нарочна заповед въведе следните мерки: забрана да се ходи по заведения, в МОЛ-ове, освен ако не отиваш там в хранителен магазин, аптека, банка, застрахователно дружество, спиране на обучението в училище и работата на детските градини, въвеждане на дистанционна работа и т.н.

Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 20 март"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес