Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Одобрените в Европа ваксини срещу "Омикрон" не са достъпни за хора без нито една доза

07 септември 2022, 12:27 часа • 5747 прочитания

Европейската агенция за лекарствата (ЕМА) и Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) публикуваха съвместно изявление, с което поясняват, че неваксинираните срещу COVID-19 няма да могат да се възползват директно от новите ваксини, адаптирани срещу варианта „Омикрон“.

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

Причината е, че двата препарата – на Pfizer/BioNTech и на Moderna, са одобрени в Европа само като подсилващи дози за вече ваксинирани срещу коронавирусната инфекция хора. Тоест, те са бустери и не могат да се използват веднага, ако се започва напълно нов имунизационен курс.

На 1 септември здравният регулатор на ЕС даде "зелена светлина" за употреба на двете бустер ваксини, разработени от германо-американското партньорство и от американската компания. Те действат срещу един от подвариантите на "Омикрон" - BA.1, както и срещу оригиналния щам на COVID-19.

Европейската комисия все пак трябва да даде окончателното си одобрение, което се очаква да стане съвсем скоро. ЕМА препоръчва препаратите да се използват от лица над 12 години. 

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

Още: Край на кризата в детско отделение в Перник

Решението на ЕМА идва след обявеното от здравния регулатор на САЩ одобрение за бустер ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna, насочени срещу подвариантите BA.4 и BA.5 на "Омикрон".

Междувременно Европейската комисия призова здравните власти в 27-те държави от ЕС да започнат нови ваксинационни кампании, за да подготвят населението си за очакваната със спадането на температурите нова вълна от COVID-19. Досегашният опит показва, че тя вероятно ще бъде видима в повечето държави през октомври, достигайки пик към края на годината.

Въпреки че тези първи две адаптирани ваксини са разрешени за употреба при хора на възраст 12 години и повече, които са получили поне основна ваксинация срещу COVID-19, ECDC и EMA съветват тези бустери да бъдат насочени приоритетно към хора, които са по-застрашени от развитие на тежко заболяване поради определени рискови фактори. Това включва хора на възраст над 60 години, имунокомпрометирани лица и други уязвими лица (от 12-годишна възраст) с основни заболявания, които ги излагат на по-висок риск от тежко протичане на COVID-19, както и бременни жени.

"Освен това трябва да се даде приоритет на жителите и персонала в домовете за дългосрочни грижи. Здравните работници също могат да бъдат взети предвид поради повишеното им излагане в случай на бъдещи нови вълни на SARS-CoV-2 и ключовата им роля за добре функциониращите системи за здравеопазване", пише още в съвместното изявление.

Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот

Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?

"Навременната ваксинация и поставянето на бустери преди потенциалното нарастване на случаите на COVID-19 през есента и зимата е от съществено значение за защитата на хората и за предотвратяване на претоварването на здравните системи. На хората, които отговарят на условията и все още не са били ваксинирани срещу COVID-19 или не са получили бустерна доза, се препоръчва да се явят за ваксинация, както е препоръчано в техните страни", гласи позицията на ЕМА и ECDC.

Те напомнят, че оригиналните ваксини срещу COVID-19 продължават да осигуряват защита срещу тежки заболявания, срещу хоспитализация и смърт. Препаратите трябва да се използват за първична ваксинация и да се обмислят като бустерни дози, когато все още не са налични по-нови адаптирани ваксини. А такива със сигурност ще има в близко бъдеще.

Предварителните данни показват, че имунният отговор, предизвикан от одобрените адаптирани ваксини срещу подварианта BA.1, надхвърля избраните щамове и обхваща други подварианти на "Омикрон" като BA.2, BA.2.75 и BA.5.

В допълнение към двете разрешени адаптирани ваксини, насочени към подварианта BA.1 и оригиналния щам на SARS-CoV-2, EMA в момента оценява една адаптирана ваксина, съответстваща на оригиналния щам и подвариантите BA.4 и BA.5 (вече одобрена в САЩ).

В ход са и прегледи на препарати, включващи бета щам на вируса. Ако бъдат разрешени, тези ваксини ще разширят допълнително възможностите за имунизация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес